Мерки срещу разпространението на  трихинелозата в Пловдив и областта взимат здравните власти. Това става ясно от писмото изпратено от директори на РЗИ д-р Ваня Танчева Манчева до ръководствата на болниците от града е региона.
В него се припомня, че   през 2018 г. трихинелозата запазва своето водещо място в групата на хелминтозоонозите, като от началото на годината в страната са регистрирани 5 епидемични взрива с  38 лица, заболели след консумация на свинско месо и месни продукти от диви или домашни прасета. 

            Във връзка с настъпващия есенно-зимен сезон и с цел предотвратяване възникването на нови случаи и епидемични взривове , които трудно могат да се предвидят и прогнозират, провеждането на дейностите, по 

    надзор на заболяването се извършва, съгласно  действащата нормативна уредба, което включва извършване на епидемиологично проучване на всяко лице с диагностицирана трихинелоза  и регистрация и класификация на проучените случаи. По важните   противоепидемични мерки : са .повишаване информираността и  клинико-епидемиологичната насоченост на медицинските   специалисти по отношение на заболяването трихинелоза  при пациенти с фебрилитет, миалгия, оточност по клепачите и лицето, алергични симптоми, еозинофилия,с цел своевременно откриване на първичните сигнални случаи, диагностициране и лабораторно потвърждаване на диагнозата.  В много от случаите трихинелозата се приема за остра вирусна инфекция, което води до отлагане на лечението и е възможно заболяването да протече тежко. 

За целта е необходимо да се проведат колегиуми по места за запознаване с клиничните особености на заболяването и стриктното спазване на противоепидемичните мерки. При откриване на болни медицинските специалисти трябва да съобщават веднага в РЗИ.
 Заболелите от трихинелоза лица се хоспитализират в клиниката по “Инфекциозни болести “ към УМБАЛ “Свети Георги”, където се лекуват.