Близо 126 000 лв. са събраните суми от санкции и глоби от РИОСВ – Пловдив през септември. Половината са по секторни закони – 58 514,42 лв. Част от събраните средства – 10 830 лв., са преведени на общините, където са позиционирани обекти – замърсители на околната среда. Най-голямата сума е за община Садово – 3991 лв., следвана от Пловдив – 3088 лв. и Карлово – 2194 лв. Тези средства трябва да се използват от местните администрации за реализацията на екологични проекти.

Повече от 90 са проверените обекти от експертите на РИОСВ – Пловдив през месеца, като половината от тях са инспектирани извънредно. На фирмите са дадени 35 предписания за отстраняване на установени нарушения по прилагане на екологичното законодателство. Съставени са 7 акта за административни нередности, като три от тях са за констатирано неизпълнение на дадени предписания.

Контролни измервания на нивата на шум, излъчвани в околната среда при контролирани взривни дейности в кариерите в пловдивското село Белащица са извършени през месеца. Не са констатирани превишения на нормите за шум в околната среда. Запрашеността при проведените взривни дейности е била в рамките на добивните площи, като праха се е утаил за 5 минути и не е допуснато изнасяне извън границите на кариерата. Контролът, осъществяван от РИОСВ – Пловдив на кариерите в Белащица е постоянен и ще продължи. Тази година са направени по 6 проверки на двата обекта с концесионери „Пътища Пловдив“ АД и „Холсим кариерни материали Пловдив“ АД по Закона за чистотата на атмосферния въздух.

РИОСВ – Пловдив се самосезира за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в североизточната част на с. Цалапица. Експерти от инспекцията провериха за замърсяване на местността Бобевица и констатираха, че нерегламентираното замърсяване е на площ около 7-8 дка със смесени отпадъци (битови, строителни, едрогабаритни и др.). От екоинспекцията дадоха предписание да се почисти нерегламентираното замърсяване, а срокът за изпълнение, даден на кмета на община Родопи е до средата на октомври. 

Извършени са проверки на 5 защитени територии в областта, като не са установени нарушения на режима, определен със заповедите за обявяването им и Закона за защитените територии. Границите на всички защитени територии в района на Клисура, Асеновград и Кричим са маркирани и обозначени с информацонни табели.

На „зеления“ телефон са подадени 34 сигнала (над 400 от началото на годината), които са проверени от експертите на РИОСВ – Пловдив. Голяма част от тях са неоснователни. Тези, които не са от компетентността на инспекцията са препратени до контролни органи и институции за предприемане на действия.