Паметник на големия български футболист Аят Садъков ще бъде открита с официална церемония  от 15:00 часа на 4 декември – денят на дербито на Локомотив (Пд) с градския съперник Ботев на клубния стадион на "черно-белите" в пловдивския парк "Лаута". Изпратени са покани до Министерски съвет и Българския футболен съюз, а освен това всички привърженици на българския футбол също могат да присъстват на събитието.

 

 

Скулптурата на Аян Садъков е един изключително важен за мен проект, към който подходих с много отговорност и любов, защото Аян беше велик играч, той беше интелектуалец на терена. Това заяви скулпторът Трифон Неделчев по време на провелата се днес пресконференция по повод предстоящото откриване на паметника на легендата на Локомотив (Пловдив) Аян Садъков.


Брифингът се състоя в конферентната зала на стадион "Локомотив" и в него се включиха още говорителят на фенклуба на „черно-белите“ Борис Добрев, представителят на инициативния комитет Владимир Владимиров, административният директор на Локомотив Пловдив Атанас Узунов и основният инициатор за увековечаването на легендата – Аян Садъков –младши, син на големия футболист, който почина на 1 юли 2017 г. от тежко заболяване. Присъстващите на пресконференцията изказаха своите благодарности на всички, които са откликнали и с дарения са подкрепили реализирането на проекта, чиято главна цел да запази жив споменът за великите родни футболисти. „Инициативата получи подкрепа от локомотивската общност, но и от хора, които не са свързани с футбола. Това показва мащабността на личността на Аян Садъков.“ – подчерта Борис Добрев. Административният директор на Локомотив Пловдив Атанас Узунов пък отправи специални благодарности към Община Пловдив, за оказаното съдействие за поставянето на паметника.

„За пореден път Локомотив показа, че е специален и харизматичен клуб, в който феновете имат водеща роля. Показахме, че можем да се обединим за една добра кауза. Чувствам се изключително горд“ – заяви Аян Садъков – младши. Той не спести суперлативите си за работата на скулптора Трифон Неделчев, който понастоящем живее и работи в Германия, но покрай работата си по проекта се наложило в рамките на три месеца и половина да пътува 8-9 пъти до България. Самият майстор пък сподели, че това е било истинско предизвикателство за него, предвид краткия срок, в който е трябвало да го реали