Техническият университет – филиал Пловдив в сътрудничество с инженеринговата компания „Ехнатон България“ и „Мицубиши електрик“ създадоха най-съвременната учебна лаборатория по роботика и автоматика в страната. От началото на декември в нея ще се подготвят не само студенти, но и вече работещи инженери ще повишават квалификацията си. Обучението ще е в направление Индустрия 4.0 – програмиране на промишлени роботи, системи за машинно зрение, серво-системи, индустриални комуникации и други.
Новата придобивка на висшето училище е втората специализирана лаборатория по роботика тук. Тя е оборудвана с два робота „Мицбиши“ от клас „универсални индустриални манипулатори“. Машините са приложими в различни отрасли на индустрията. Освен тях в лабораторията има 4 учебни стенда с промишлени контролери, инвертори, задвижвания, човеко-машинен интерфейс, комуникационни модули, система за техническо зрение на фирма „Когнекс“. В лабораторията има 12 бързи компютъра, и лицензиран софтуер за програмирането на роботите, на системите за техническо зрение и за останалото оборудване.
За първи път роботите в Техническия университет ще получат и компютърното зрение. С „проглеждането“ си роботите стават по-интелигентни. И работят в по-сложна среда. Затова са оборудвани с повече сензори, включително с техническо зрение чрез видеокамери. Така роботите изпълняват по-сложни задачи, при които отговорът не е само един и те трябва да избират между няколко решения на базата на събитията около тях.
Партньорите на Техническия университет от „Ехнатон България“ и „Мицубиши електрик“ са избрали специфична форма на дарение, с която се ангажират дългосрочно. Те предоставят като дарение „услугата“ робот. Предимството е, че поемат ангажимент да поддържат роботите и автоматите, да ги надграждат и осъвременяват както самите машина, така и софтуера, който ги управлява.
В новата лаборатория по роботика студентите ще бъдат обучавани по учебната програма на Техническия университет чрез лекции и специализирани семинари. Тук лектори ще бъдат и най-добрите специалисти от инженеринговата компания „Ехнатон България“. Те ще представят гледната точка на индустрията в обучението. От фирмата-дарител поемат ангажимент да помагат на бъдещите инженери при разработка на дипломни работи в сферата на роботиката.
За първи път в практиката на вуза новата лаборатория по роботика ще стане учебен център за работещи инженери, в който ще се повишава квалификацията им. Това са инженери, които най-често са завършили Техническия университет – филиал Пловдив. Първите инженери, които ще бъдат обучавани в лабораторията по роботика са от фирма Костал.
„Сътрудничеството ни с Техническия университет – филиал Пловдив е от 3 години в областите роботи и машинно зрение. За нас това е инвестиция, насочена към бъдещето. Защото в машините, с които от началото на декември започват да се обучават бъдещите инженери, са заложени възможности за комуникация от типа Индустрия 4.0. Те ще могат да се управляват през Интернет. Мисля, че с наша помощ студентите ще развиват нови функционалности в новата лаборатория, заяви инж. Симен Илински-изпълнителен директор на "Ехнатон България"