Вчера в Пловдив се проведе среща с генералния секретар на Европейската ядрената асоциация и на европейската организация ФОРАТОМ Жан Пол Понсле, организирана от ИК Стефан Воденичаров.
 „Разбирам, че атомната енергетика е противоречив въпрос в глобален мащаб, но също така смятам, че е изключително важно за бъдещето на децата ни тази енергетика да се развива“, каза Понсле. Всяка държава, която има свой АЕЦ придобива малко или много автономност. Като друго предимство на този тип технология за производство на електричество, той изтъкна предстоящото въвеждане на солени санкции за емисиите  въглероден двуокис, каквито ядрените централи не генерират.
 
Решение за изграждане на нова ядрена мощност предопределя яснота за разходите по експлоатацията й в следващите 70-100 години, защото над 90% от тях се правят на първоначалния етап на инвестицията, каза белгийският експерт. За такъв период – подчерта той, никой не може да посочи нито какви запаси ще има от природен газ и въглища, нито какви ще са цените им.
Понсле изтъкна и минусите на ядрената енергетика. Един от основните проблеми е безопасността. Рискът го има, като във всяка една индустрия, но се прави всичко възможно този риск да е минимален. Голяма въпросителна е какво ще правим с ядрените отпадъци. Вариантите са два- Финландия и Швеция например, са избрали да закопават отпадъците. По този начин обаче в земята остава радиоактивност и то за много години напред.
Другият вариант, посочи белгиецът, е на всеки 18 месеца да се изважда 1/3-та от горивото, да се преработва по химически път и да се използва отново. По този начин можем да използваме 95% от изваденото гориво, а едва 5% остават отпадък.
Всяка държава преценя сама за себе си кой от двата варианта ще е най- подходящ за нея. За едни преработката на горивото може да е прекалено скъпа, но пък е по- екологична и безопасна, посочи Понсле.
Експертът даде за пример Германия, където използват силата на възобновяемите източници- слънцето и вятъра. Възпроизведената енергия от слънчевите батерии и ветрогенераторите е между 5% и 7%, докато тази от ядрените реактори е 25%. Важно е да отбележим, че и двата вида енергоизточници са с еднакъв капацитет. Това е така, защото на АЕЦ може да се разчита 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината. При другите източници това не е така.
Понселе не се нае да дава оценка на проекта за  АЕЦ „Белене“,  като се оправда, че той е на посещение в качеството си на представител на Европейската ядрена асоциация, и личното му мнение няма тежест в този момент.