Двама души от Пловдивска област са диагностицирани с лаймска болест през изминалата седмица. Данните изнесоха от Националния център по обществено здраве и анализи. Появата на това заболяване през януари е малко изненадващо, тъй като то е характерно за топлите месеци, когато неговите преносители-кърлежите са най-активни. През октомври миналата година бяха регистрирани последните случаи на заболели от лаймска болест. Тогава трима суши потърсиха лекарска помощ. Медиците съветват гражданите да бъдат внимателни и при съмнение, че са заболели да ги потърсят.
Лаймската болест е бактериално инфекциозно заболяване, което се причинява от един вид спирохета и се разпространява чрез ухапване от кърлеж. Този вид от опасните акари, които разпространяват заболяването са много малки и много често ухапването може да остане незабелязано от човека
Заболяването протича в няколко фази и може да причини увреждане на кожата, ставите, сърцето и нервната система на човека. Ранната фаза се развива винаги на мястото на ухапването от кърлежа и предизвиква образуването на характерен, разширяващ се червен кръг в кожата. Лечението на болните пациенти се извършва чрез антибиотици. Те не могат да заразяват околните. Ненавременното лекуване на лаймската болест може да доведе до смърт.
Бум на ентероколити е регистриран в Пловдив и областта през последната седмица. Засегнати са 36 души, сред които има и деца. Тези от тях, които са в най-тежко състояние се лекуват в Инфекциозна клиника, а останалите в домашна обстановка.
Най-често острият ентероколит се дължи на хранителна интоксикация, която се причинява от различни салмонели. Инфектирането става при ядене на заразено месо, риба, мляко, сирене, яйца и други хранителни продукти.
При леката форма на ентероколит болните оздравяват за 4-5 дни. В по-тежките случай проблемът може да продължи до месец или да премине в хроничен ентероколит. Лекарите съветват гражданите в сезона на грипа да не подценяват ентероколитите. Те водят до възпаление на дебелото черво и тънките черва, което се случва в остра или хронична форма.
Най-добрата превенция е отличната обществена и лична хигиена. Задължително мийте ръцете си преди всяко хранене, независимо дали хапвате у дома или на заведение. Измивайте плодовете и зеленчуците и не дръжте продукти извън хладилник