, БСП би била първа политическа сила, ако изборите за парламент се проведат сега. Това са  обществените нагласи в навечерието на първите сто дни на кабинета "Орешарски", сочи изследване на "Алфа Рисърч".
Проучването е извършено  в периода 19-27 август, сред 1028 граждани чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.
Подкрепата за правителството и премиера остава на нивото, от което стартира, респективно - 23% и 29%. Двоен е ръстът на отрицателните оценки за дейността им, анализират от агенцията.
На този етап  БСП има лек електорален превес 18.4% ,  ГЕРБ  е с 15.6% подкрепа. Най-значимият резултат за БСП от двата месеца протести и контрапротести е консолидирането на нейния електорат - ефект, който обичайно се регистрира, когато избирателите й се усещат атакувани, отбелязват от "Алфа рисърч". В същото време симпатизантите на ГЕРБ, са по-демобилизирани.
 Реформаторският блок привлича подкрепата на 7.6% от общия брой избиратели Той обаче трябва дасъхрани мотивацията за гласуване сред десните привърженици, ако изборите бъдат отложени прекалено напред във времето.
 ДПС поддържа традиционните си позиции - 5.8% от пълнолетните жители на страната, които се отличават с висока мобилизация за участие в евентуални избори и с изключително силна идентификация с кабинета "Орешарски".
В нишата на националистическия вот Атака губи подкрепа, спадайки до 1.5% и отлив на симпатизанти към НФСБ 3.1%.
 
Висок остава делът на "търсещите" избиратели - около 20% не разпознават в нито една от съществуващите партии алтернатива на статуквото. Най-младите и високо образованите търсят алтернатива в евентуална партия на протестиращите, а родителите им - в друга, различна от управлявалите досега формации. Парламентарните партии са достатъчно инертни, новосъздаващият се Реформаторски блок - недостатъчно популярен, за да се правят прогнози кой ще успее да привлече този колебаещ се вот. Възможно е това да бъдат както някои от сега съществуващите партии, така и напълно нови субекти. Предвид характера на политическата  2013 година  обаче, бъдещите електорални нагласи до голяма степен ще зависят от това кой ще излезе морален победител от настоящите протести и контрапротести, отбелязват от "Алфа рисърч".
Социолозите правят два основни извода - че има процес на обратно връщане на гражданите в политиката, тъй като общо 84 на сто избират страна в протестите "за" или "срещу" оставката на кабинета, както и че тезата за разделението между София и провинция няма социологическа валидност. Ако изобщо можем да
говорим за някакви разделителни линии, те минават по три оси - образование, възраст и най-вече политически пристрастия, уточняват социолозите.
Делът на привържениците за бърза оставка на правителството и нови избори се запазва в рамките на 40 на сто. 38 процента подкрепят провеждането на парламентарни избори заедно с европейските през май следващата година. Твърди привърженици на кабинета са 19 на сто от избирателите, които смятат, че
най-добрият вариант е правителството да изкара пълен четиригодишен управленски мандат.

Еврокомисарят по бедствия и кризи Кристалина Георгива, кметът на София Йорданка Фандъкова, президентът Росен Плевнелиев и омбудсманът Константин Пенчев са единствените политици, които събират повече доверие, отколкото негативно отношение към работата си, показва проучването в навечерието на стоте дни на кабинета "Орешарски", публикувано днес на сайта на агенцията.