Граждански организации ще известят с писмо Европейската комисия (ЕК) за нарушаване на основни човешки права в страната ни и за искане да бъде оказан натиск над родните ни политици да отменят член 417 от Гражданския процесуален кодекс. Този член позволява на банките и други монополисти да осъдят граждани без те да знаят и с помощта на частни съдебни изпълнители да запорират банковите им сметки и да отнемат имуществото им. Настоява се гражданите, срещи които има заведени дела от монополистите и да имат право на защита и в тях да учадстват и двете страни. Това обявиха днес адвокат Десислава Филипова от Центъра за човешки права и Малина Несторова от ГД „ДНЕС”.
Пусната е и петиция с искане за ограничаване действията на частните съдебни изпълнители, посредством законови механизми за защита правата на длъжника в процеса на производството.
Адвокат Филипова поясни, че много българи българи са пострадали, губейки имуществото си или са доведени до ръба на бедност и мизерия, поради факта, че закона разрешава те да бъдат осъдени без тяхно знание. Тя добави, че най-често гражданите разбират чак след като частен съдебен изпълнител блокира сметките им, бизнеса им или започне разпродаване на имуществото. В това число потърпевши са не само клиенти на банкови институции, но и наследници на починали длъжници, които нямат никава възможност да се защитят поради приключилото съдебно производство.
Малина Несторова каза, че 90% от гражданите, които посещават приемната на ГД "ДНЕС" са потърпевши от прословутия член 417 от ГПК. В последните месеци за зачестили случаите, при които небанкови кредитни институции са осъдили свои клиенти за рефинансиране на изплатен вече заем, отпуснат без знанието на гражданите. През тази година са зачестили и измамите с фалшиви нотариална актове и документи, при които нищо не подозиращи българи се оказват без жилища или с огромни задължения към банки или частни лица.
По този повод гражданските организации са изготвили правен анализ и ще изпратят писмо до Европейската комисия за нарушаване на директива 9313, касаеща правата на потребителите в ЕС. Двете организации призовават за спешна намеса на европейските институции за промяна на българското законодателство и защита правата на гражданите .