Вицепрезидентът Илияна Йотова организира Студентска лаборатория „Перспективи за развитие с българска диплома“ с чуждестранни студенти от български произход в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Това бе поредната нейна среща със студенти от български произход, които учат във висши учебни заведения в страната по ПМС №103 и ПМС №228. Постановленията регламентират обучението със стипендии на студенти от българските исторически диаспори.
Облекчаване на процедурите за получаване на разрешение за постоянно пребиваване поискаха студенти от българската общност в чужбина.
Постановление 103, което регламентира престоя и обучението ви в български университети, ще бъде променено, обясни Йотова. Тя предлага при промяната на Закона за българското гражданство учещите по това постановление да бъдат извадени пред скоба при получаване на права на престой, а по-късно и при кандидатстване на гражданство.
Промяната на постановлението се налага и заради разширяване на обхвата на общностите българи зад граница, които да се възползват от безплатно обучение и стипендии за живот в България. Това каза Ангелина Ламбрева, шеф на дирекция „Висше образование“ в Министерството на образованието.
Голяма част от моята дейност е посветена на контактите и формирането на политики със сънародниците ни зад граница. Вие не сте другите българи – с тези думи Илияна Йотова приветства студентите. Вицепрезидентът подчерта, че образованието е съществена част от концепцията на президентския екип за политиката с българите зад граница.
В откровен разговор студентите споделиха пред Илияна Йотова защо са избрали да учат в България, как са разбрали за възможностите за висше образование, които предлага нашата страна, какви са условията, при които се обучават. Обсъдени бяха перспективите за реализация в България, с която по-голяма част от студентите свързват своето бъдеще. Поставени бяха и проблемите, с които се сблъскват. Основен е бюрокрацията, свързана с уреждането на пребиваването им в нашата страна.
Общо е мнението, че е необходимо осъвременяване на ПМС №103 и ПМС №228. Вицепрезидентът планира голям форум с всички ангажирани институции, представители на студентите и работодателските организации, на който да бъде направен пълен преглед на настоящето състояние на постановленията, да бъдат обсъдени проблемите и предложени съответни промени. Целта е да бъдат чути ръководствата на университетите и студентите за условията за кандидатстване и обучение и да се промени нормативната база така, че да мотивира тези млади хора да се обучават и развиват в България.
Около 2000 студенти от български произход се обучават в българските висши учебни заведения по ПМС №103 и ПМС №228