На 1 май голяма част от света отбелязва Деня на труда и на международната работническа солидарност. На тази дата много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение. Първи май е един от официалните празници в България и официален почивен ден. За първи път опит за честване на Първи май у нас се прави през 1890 година от Топографското дружество. През 1939 година Първи май е обявен за официален празник, а от 1945 година комунистическата власт започва да чества празника всяка година. След края на комунистическия режим през 1989 година Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви, както по времето на социализма. Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XIX век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима. На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива един полицай и шестима са ранени. Набързо са осъдени и екзекутирани седем анархисти, впоследствие оправдани като невинни. През 1889 година учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 година Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава „всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за права на пролетариата и за световен мир.“ Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е „задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май, навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците“.

Празнично шествие организира КТ "Подкрепа" днес, сборният пункт е на пл. "Св. Неделя".

1 май е ден на работниците, които вече 133 години се борят за правата си и заради които днес има 8-часов работен
ден, здравеопазване, детски надбавки, обезщетения, защитно и предпазно работно облекло, пишат от синдиката.

От Конфедерацията на труда организират шествие от 11.00 ч. от пл. “Св. Неделя” по бул. Витоша, НДК до музея "Земята и хората". Зад него в 12,30 часа стартира 9-часов концерт “Рок за Труда”.

КНСБ ще отбележи празника на труда, 1 май, с информационни приемни, хепънинги и кръгли маси за нарушени трудови права в страната.

Във Варна Конфедерацията ще проведе кампания „Моите права“ в Морската градина. Събитието започва в 11:30 часа. По време на кампанията всеки гражданин може да получи съвети от експертите на КНСБ за нарушени трудови права, забавени заплати или проблеми на работното място.

Русе ще отбележи Деня на труда с информационна кампания в Парка на младежите от 10 часа.

Във Велико Търново ще бъде представен Докладът за нарушените трудови права на КНСБ.

В Габрово ще заложат на творчески ателиета и хепънинг в местния парк от 13.30 часа.

Изнесени приемни, в които всеки може да сподели за проблемите на работното място, ще има в Смолян, Стара Загора, Разград.

В Монтана на 2 май от 10 часа пък ще се проведе кръгла маса за нарушени трудови права, заедно с Инспекцията по труда.

КНСБ – Кърджали ще организира от 11:30 ч. на 1 май традиционния курбан за здраве в Момчилград. Очаква се той да бъде посетен и от председателя на парламента Цвета Караянчева.

Надявам се на един ден, пълен с веселие, коментира лидерът на КНСБ – Кърджали Иванка Караколева.

Пловдив залага на концерт на Тони Димитрова и Разградската филхармония, на който ще присъстват членове на организацията от цялата област. Проявата започва в 19 часа в Дома на културата „Борис Христов“.

Спортен празник организира КНСБ в Сливен. Членовете на организацията ще се състезават за най-бързо изкачване на маршрута до природен феномен „Халката“.

В Кюстендил по традиция в 9 часа ще бъдат поднесени цветя от членове на КНСБ пред паметника на композитора на „Дружна песен“ Георги Горанов.

Стара Загора ще почете празника на труда с концерт, организиран от СО на Арсенал, който ще се проведе в двора на предприятието.

В Перник ще бъдат поднесени цветя през паметните плочи за загинали работници пред Синдикалния дом.

В Дупница ще се проведат детски празници, на които децата ще рисуват и ще играят за Деня на труда. Освен това на 30 април в сградата на регионалния съвет ще се проведе форум заедно с Инспекцията по труда.