153 340 души у нас са страдат сърдечна недостатъчност, от 95% от тях са на възраст над 60 г., а тенденцията е за тяхното увеличаване. Тревожните данни бяха изнесени на пресконференция на Дружеството на кардиолозите в България. Брифингът бе по повод Световната седмица на сърдечната недостатъчност от 6 до 12 май и проведеното Национално представително проучване за обществените нагласи, свързани със сърдечносъдовите заболявания (ССЗ) и сърдечната недостатъчност в частност. В тази статистика попадат и 2 220 души, починали през миналата година, заради проблемите със сърцето.
54% от болните са жени, към 46% мъже с това заболяване. Само 30 % от българите знаят, че водещата причина за смъртност у нас са сърдечно-съдовите заболявания. Това заяви председателят на Дружеството на кардиолозите проф. Мария Токмакова. и началник на началник на Отделението по кардиология в УМБАЛ „Св. Георги” – Пловдив.
Сред най-често срещаните причини за сърдечна недостатъчност в Европа лекарите отчитат коронарната болест на сърцето, инфаркт на миокарда, вродени сърдечни дефекти, увреждане на сърдечните клапи, както и предсърдното мъждене.
Рисковите фактори за заболяването са диабет, затлъстяване, тютюнопушене и високо кръвно налягане. Всички те са свързвани с начина на живот, предупреждават медиците. „В България достъпността до специалисти, до лекарства и нови технологии е много висока, но няма достатъчно информираност сред обществото и осъзнаване на проблема", заяви проф. Пламен Гацов, началник на Кардиологична клиника във Втора МБАЛ-София.
В 13 български градове, сред които и Пловдив ще се проведат пресконференции, на които специалисти ще информират хората за симптомите и рисковете за развитие на сърдечна недостатъчност.