Ретроспективната фото изложба във връзка с 100 годишнината от рождението на академик Николай Хайтов, е подготвена от Фондация „Памет”, съвместно с художника-фотограф Иво Хаджимишев.
Тя ще бъде експонирана за времето от 14 до 24 май 2019 г. в пространството на Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив.
Един автентичен разказ в черно бели фотографии от личния архив на писателя, ни отвежда в онзи приказен и вълшебен свят на неговите „Диви разкази” , заквасен с маята и духът на родното място, изстрадан в детските и ученическите години, престърган в митарстванията и лесовъдските несгоди в Родопа, Рила и Пирин планина.
В този житейски водовъртеж, в срещите с невероятните характери и чешите на онова първично време, се раждат и неповторимите герои на „Диви разкази”. Именно те, реалните хора от Родопите, описани от писателя на гърба на снимките, увековечени и запечатени на фотографиите, са прототипите на голяма част от разказите.
Известна е слабостта на Николай Хайтов да се вглежда в стари и архивни снимки, за да достигне до душевния мир на фотографираните, с техните настроения, пориви и житейски съдби. Неведнъж, вглъбяването му в тази негова страст и отдаденост, с помоща на творческото му въображение и писателски нюх, се превръщат в есе, разказ, пиеса или филм. Така правеше Николай Хайтов, но ще съумеем ли ние днес, гледайки същите черно бели фотографии от неговия архив, да стигнем до него и неговата душевност, до неговите тревоги и въжделения? Всеки един от нас може поне да опита и както казва самият автор „...за да може една работа да се разбере, трябва да си я видял и отпред, ама и отзад!”.
Фондация „Памет”, предложи на днешните млади творци да онагледят усещането и докосването до безспорния шедьовър на късия разказ и да пресъздадат своя поглед и своя прочит на „Диви разкази”. Тяхното виждане ще бъде също част от изложбата, а защо не и основа на едно ново издание на „Диви разкази”, илюстрирано от тях.