„Днес, ние за пореден път в подножието на величествения паметник на съветския войник скланяме глава пред онзи подвиг, който не може да изчезне с времето и с годините“. Това каза в Пловдив Валери Жаблянов – народен представител и кандидат за депутат в ЕП, на честванията по повод 74 години от победата над хитлерофашизма. В словото си пред паметника „Альоша“ той подчерта смисъла на историческата дата – 9 май 1945 година, която предизвиква вълненията на поколенията и по думите му, същите чувства ще буди и в следващите десетилетия. „9 май е символ на свободата на Европа и символ на Съветския съюз, който успя с цената на огромни военни, икономически, политически жертви да победи хитлерофашистка Германия“, посочи Жаблянов. Той припомни, че в първите най-жестоки три години от войната съветският народ беше сам срещу Германия и обединените въоръжени сили, попълнени с войници от победените държави. „Беше сам на международното дипломатическо поле до 1943 г, когато се проведе Техеранската конференция“, подчерта говорителят. Той бе категоричен, че днес Русия отново е символ на възможността светът да живее свободно, да диша свободно и да се надява на мирно и свободно бъдеше. „Гръбнака на тази свобода, както и преди 74 години, е руската армия, руската воля, руският народ и неговото чувство за справедливост“, каза Валери Жаблянов. В заключение той благодари на руския посланик Н.Пр. Анатоли Макаров и чрез него на руските и съветските хора за подвига и за делото, което ще остане вечно.

„Съветските войници не жаляха своя живот, защото знаеха – такава е цената на свободата“, каза в речта си руският дипломат. Той подчерта ролята на българските антифашисти, тяхното мъжество и смелост да се изправят срещу властта, защо не искаха да бъдат роби на нацистка Германия. „По време на Великата отечествена война българските войници не са изстреляли нито един куршум срещу Съветската армия“, подчерта Н.Пр. Макаров и припомни думите на Цар Борис III, който признал, че ако изпрати войска на Източния фронт, то тя ще премине на руска страна заедно с духовата музика. „Нека това мъдро изречение да напомня на нас, днешното поколение за важността да сме заедно“, каза посланикът на Руската федерация у нас.
„Днес празнуваме победата и изразяваме благодарност към братския руски народ, който всички знаем какво е направил за нас, българите“, каза в отговор на журналистически въпрос и почетния консул на Русия у нас Георги Гергов. По думите му без 9 май 1945 година нямаше да има 9 май 1949 година.
„Днес нямаше да водим дебат за ЕС, какъв курс да поеме или кое политическо семейство да управлява, ако славният руски народ не беше победил чумата на XX век. Честит празник!“, каза и кандидатът за евродепутат от листата №18 Тодор Стоилов.
Стотици пловдивчани в работния ден успяха да се включат в деветомайските тържествата, организирани от БСП в Пловдив и областта, Български антифашистки съюз и Дружество „Русофили“. Над 150 наследници на фронтоваци от Пловдив участваха в „Безсмертний полк“ и изкачиха Бунарджика със снимките на своите предци. Дипломати, посланици и военни аташета от Армения, Беларус, Казахстан положиха венци на паметника „Альоша“. Цветя в знак на признателност поставиха и народните представители от „БСП за България“ в Пловдив и областта – Теодора Халачева, проф. Иво Христов, доц. Георги Йорданов, Манол Генов, кметовете на Асеновград и Садово – д-р Емил Караиванов и Димитър Здравков.