Книгата „Етюди върху български средновековни култове“ на доц. д.и.н. Димо Чешмеджиев от Катедра „Етнология“ на Философско-исторически факултет в ПУ „Паисий Хилендарски“ ще бъде представена на 27 май, понеделник, от 17.00 ч. в 18-а аудитория в сградата на ул. „Костаки Пеев“ №21, в съседство с Ректората на университета.
Книгата е част от едно по-голямо изследване, което включва проучването на всички български култове през Средновековието. От него вече има публикувани една монография и няколко студии и статии, и се подготвя втора монография.
Авторът разглежда някои по-малко изследвани български култове от периода на Второто българско царство (св. Филотея, св. Михаил Воин, св. Евтимий, патриарх Търновски, св. Йоаким I, патриарх Търновски). Обръща се внимание и на спорни въпроси около култовете в този период (за развитието на някои аспекти от култа към св. Петка Търновска, за храмове посветени на нея или за които се смята така в историографията, доколкото в тях са били полагани мощите на светицата, за знаменития служебник на киевския и московски митрополит Киприан, обединител на руските земи в църковно отношение, скандалният въпрос с „откриването“ на гроба на патриарх Евтимий в Бачковския манастир). Към тях е прибавено и едно изследване за българското почитание на светия император Константин I Велики, един общохристиянски култ, който има изключително значение в изграждането на владетелската идеология на християнските държави, включително в България, след покръстването и през Второто българско царство.
Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Национална научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, финансирана от Министерството на образованието и науката (https://kinnpor.uni-sofia.bg/).