Повече от 200 души ще вземат участие в Третата национална конференция „Общественото здраве - капиталът на бъдещето“ от днес до 1 юни в Медицинския университет Пловдив. Над половината от тях ще изнесат научни доклади, уточниха организаторите на събитието - Българското научно дружество по обществено здраве съвместно с Факултет по Обществено здраве към МУ-Пловдив
Основна тема на събитието тази година е „Общественото здраве - капиталът на бъдещето“. Сесиите на конференцията ще обхванат актуални теми, а по-време на пленарната сесия, ще бъдат презентирани доклади на водещи специалисти по обществено здраве към Медицинските университети в страната - проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн; проф. Тодорка Костадинова, ди; проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска, дмн; доц. д-р Ростислав Костадинов, дмн . Тези теми са особено важни в контекста на настоящите предизвикателства пред здравната система у нас и в общественото здраве в променящия се свят.
Най-тежките проблеми пред общественото здраве у нас от доста години е влошаващото се демографско състояние на нацията в резултат на ниската раждаемост и високата смъртност, грешките в управлението и лошото финансиране на здравеопазването, невъзможността много хора да получат навременна високоспециализирана помощ, недостига на здравни специалисти и услуги. Все по-масовото навлизане на новите технологии в медицината, като 3 D принтерите, например помагат за качественото лечение на хората, но и пораждат въпроса за неговата достъпност, заради високата му цена. Повишаването на качеството на обучението на медицинските специалисти също е сред основните въпроси пред общественото здраве в България. Специалистите ще дискутират как може да помогнат на взимащите решения в управлението на здравеопазването.
Българското дружество за обществено здраве е създадено преди три години. В него членуват работещите във Факултетите по обществено здраве на Медицинските университети в София, Пловдив и Варна Катедрата по Социална медицина на Тракийския университет в Стара Загора и Медицинския университет в Плевен. Цел да подпомогне науката в сектора на общественото здраве национални конференция обсъждане и подпомагане на сътрудничеството между факултетите в страната. В момента има 240 члена и се разширява всяка година.