Хирурзи масово се боят да оперират ХИВ-позитивни пациенти. Това съобщи проф. Марияна Стойчева от Инфекциозна клиника в УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив п на форум „За свят без HIV” в София. Тя поясни все още съществува стигма по отношение ХИВ/СПИН. Според нея, младите студенти по медицина са по-добре запознати с рисковете, докато при възрастните медици съществува резистентност и те не желаят да се включат в лечението на такива пациенти. Като абсолютно недопустимо проф. Стойчева определи отношението на лекари, които са отказали да извършат операция на пациенти, носители на вируса.
„Научавам за трансплантации на ХИВ-позитивни в близки до нас държави като Испания и Португалия, но у нас това ми се струва в сферата на далечното бъдеще и мечтите“, добави проф. Стойчева. Рискът за инфектиране при инвазивна манипулация е по-голям, затова и се провеждат серии от обучителни беседи за медици, както и безплатна 4-седмична профилактика с медикаменти и изследвания в рамките на 48 часа, ако е налице заразяване. Тя се провежда в петте Центъра за мониториране и лечение на ХИВ позитивни пациенти към Министерство на здравеопазването.
Досега в страната са регистрирани 3165 ХИВ-позитивни. Най-засегнатата рискова група са мъжете, правещи секс с мъже. През 2018-та новооткритите ХИВ-позитивни са били 311, а от началото на тази година до 14 юни те са 120, като най-много са тези в София – 53, Пловдив – 14, Варна – 4 и Бургас – 3-ма.
На форума стана ясно, че българите не са запознати с ХИВ, въпреки дългогодишните усилия за информиране и превенция. Всеки четвърти у нас вярва, че може да се инфектира с ХИВ чрез целувка. Един на всеки пет души мисли, че може да се зарази от неизмити прибори за хранене или от кихане или кашляне. Един от петима пък е на мнение, че може да пипне вируса от използване на обща тоалетна със серопозитивен.
В България все още ХИВ-инфекцията се диагностицира късно. Антиретровирусното лечение започва средно до 5 седмици след положителния бърз тест, а 70% от пациентите достигат неоткриваем вирусен товар до 3 месеца след старта на лечението.
Лекарите предупредиха и че придържане към антиретровирусната терапия е изключително важно за нейната ефикасност. Това включва вземане на всички медикаменти от терапевтичния комплекс в определените количества и време, спазвайки инструкциите за прием след храна за някои медикаменти. Пропускането на съответната доза, позволява на ХИВ да се размножава и рязко повишава риска от развитие на резистентност към лекарствата. В същото време терапията осигурява контрол на инфекцията, дълъг живот на инфектирани и предпазва общественото здраве, тъй като серопозитивен, който се лекува адекватно, не е заразен.