Председателят на ППГОС „Обединение за Пловдив” Дани Каназирева внася в Народното събрание пакет с конкретни изменения  на Закона за уреждане на правата на граждани с многогодишни жилищно – спестовни влогове. Предложението е адресирано до председателя на парламента Михаил Миков с копие до всички парламентарно представени групи. Целта е да се вземат мерки за по-бързото и по-справедливото решаване на проблемите на  десетки хиляди вложители в цялата страна, чиито спестявания държавата  е ползвала в продължение на повече от 20 години, коментира адвокат Каназирева. Измененията на закона са подготвени след многобройните сигнали, постъпили в приемната на Каназирева. Към момента по данни на Националния компенсационен жилищен фонд, все още има близо 130 000 души, които по един или друг начин не са с неуредени права по многогодишните си жилищноспестовни влогове.  Вложителите протестират срещу изключително усложнените процедури за компенсиране на влоговете и силно редуцираните права на граждани с лихвоточки. Председателят на „Обединение за Пловдив” подкрепя проектозакона на пловдивския депутат Захари Георгиев и предлага допълнителни промени. 

Каназирева счита, че законът трябва да задължи общините не само да събират от вложителите такса /в Пловдив тя е 4 % от размера на  всяко обезщетение/,  но и непосредствено да участват в набиране на средства в Националния компенсационен фонд. Те са крайно недостатъчни и правоимащите са принудени да чакат по 2- 3 години, след като са включени в окончателния списък и дори са внесли такса, аргументира се адвокат Каназирева. В тази връзка тя предлага общините да превеждат по сметка на  фонда 10 процента от цената на продадените общински жилища и жилищни имоти /без включен ДДС/ за компенсация на правоимащите граждани. Освен това е резонно до 31.03.2014 г. общините да определят не по-малко от 1 % от целия жилищен фонд, включително и незастроени жилищни имоти, за продажба без търг и конкурс на правоимащите граждани с лихвочисла, одобрени от местната комисия. Цените не бива да надвишават данъчната оценка на имота,  счита адвокат Каназирева, като предлага и алтернативен вариант – тези жилища да се продават от Фонда чрез областни управители.

Другото важно изменение касае срока, даден на вложителите за закупуване на жилища. Той изтича през октомври. Каназирева настоява Народното събрание да го удължи до 31.12.2018 г. с аргумент, че ако това не бъде направено, правата на хиляди граждани, кредитирали държавата в продължение на много години и без лихви, ще бъдат силно накърнени. Индексът на лихвочисло следва да се определя от Народното събрание със Закона за държавния бюджет, а в Управителния съвет на Националния компенсационен фонд - да участват и представители на правоимащите граждани, предлага председателят на ППГОС „Обединение за Пловдив”.

 

Каназирева напомня на председателя на Народното събрание и  парламентарни групи, че много граждани са пропуснали срока за подаване на заявления, и счита, че той трябва да бъде удължен, а режимът за получаване на компенсации – да се облегчи, като се сведе до две основни изисквания. Тоест,  за  получаване на компенсации по лихвоточки е достатъчно вложителите да не притежават жилища в страната и чужбина и след 01.01.1990 г. да не са продавали собствени жилищни имоти. Поради тежките условия много от гражданите с дългогодишните влогове са си изгубили парите. Това е кражба, легитимирана на държавно ниво, и тя трябва да бъде спряна, категорична е Каназирева.

Като общински съветник втори мандат адвокат Каназирева подчертава, че  е запозната с проблемите на граждани с лихвочисла и предлага на Михаил Миков да участва в обсъждането и изменението на закона.