Кражбите на ток в Пловдив и региона са намалели за първите 6 месеца на 2019 г., в сравнение със същия период на предходната година. Това съобщиха пред журналисти шефовете на ЕVN България.  От януари до края на юни 2019 г. са отчетени кражби на 5350 MWh (мегаватчаса), което се равнява на 937 000 лв., спрямо 7700 MWh (мегаватчаса) - 1,2 млн. лв. за първото полугодие на 2018 г.  Дружеството ще създаде собствена охранителна  заради крадците на ток, които копаят криптовалута. Компанията пуска собствени екипи, които ще обикалят трафопостовете по селата, за да установят дали има нелегално включени към тях копачи на криптовалута.

В последния месец дружеството е установило 3 случая на кражби на ток от субекти, което добиват криптовалута. Два фургона с компютри и системи са открити край селата Марково и Скобелево, а третата „работилница“ е била ситуирана в изоставено ТКЗС край се. Йоаким Груево. Собствениците на „работилниците“ все още не са известни, води се разследване.

Между 200 и 250 лева на ден е консумацията на такава „работилница“ за криптовалута, което означава 6000 лева месечно – са отчели от И Ви Ен. „Процесът на добив на криптовалута е легален, незаконна е кражбата на ток от субектите, които се занимават с подобен род финансова машинация“ – уточниха от дружеството.

Копаенето на криптовалута е много енергоемко, тъй като климатици трябва да охлаждат непрестанно компютрите и периферните им устройства. Апаратурата е с голяма изчислителна мощност и разходът на ток е за охлаждането й. Климатиците допълнително създават шум, който е издал един от фургоните „работилници“ – съобщиха от EVN България.

7,4 млн. лв. ще инвестира EVN България в мрежата на област Пловдив за 2019 г. , съобщи Костадин Величков, изп. член на съвета на директорите на EVN България Електроразпределение. Сред големите инфраструктурни проекти са строителството на нова подстанция „Евмолпия“, новите сгради за КЕЦ в Пловдив север и диспечерски център за управление на мрежата, както и нови водогрейни котли в EVN Топлофикация.

Преди дни е приключен ремонта на магистрален топлопровод в подземен колектор в ЖР „Тракия“. Предстои и присъединяване на нови жилищни сгради в районите „Централен“ и „Северен“.

За тази година е предвидена и реконструкция на инсталацията в още две сгради в „Северен“ и „Тракия“. Новото е, че вертикалната инсталация ще се преустрои в хоризонтален тип. Това води до намаление с 85% на разходите за енергия след 3 изминали сезона.