Зачестиха случаите на пловдивчани, които посещават кабинетите на специалистите по ушно-носно-гърлени болести (УНГ) с оплаквания от силни болки в ухото, които след няколко дни се пренасят и към гърлото. Пациентите не се чувстват отпаднали, нямат главоболие, не вдигат температура, не страдат от стомашно-чревни неблагополучия, нито болки в ставите и мускулите. Първоначално сами си поставят диагноза летен грип и провеждат симптоматично лечение с хапчета от домашната аптека. След няколко дни безрезултатно лечение се обръщат за помощ към лекар.
Това разказа д-р Асен Асенов, дм, началник на УНГ отделението в „УМБАЛ-Пловдив“. Болните идват при нас с нетипични болки в главата, шията и ушите, но без явен възпалителен процес, което означава, че симптомите са невралгични. Провокирани са от резките температурни промени и аномалиите в метеорологичната обстановка. Те са причина за страданията на хората, които обаче също трябва да бъдат лекувани. Предписват се нестероидни противовъзпалителни средства, болкоуспокояващи мехлеми, анестетичен спирт. Много помага и поставянето на съгреваещи компреси, както и провеждането на курс по физиотерапия.
Д-р Асенов уточни, че подвластни на „играта на барометъра“ са метеопатите, но има значителен поток от хора с УНГ усложнения след летен вирус, обикновено изкаран на крак. Заболяването протича с остра симптоматика – висока температура, катарални промени по лигавицата, или с подостра симптоматика, която се характеризира с отделни болкови прояви.
Преди дни екипът на отделението лекувал тежко болен от херпес зостер, който имал непоносими болки в главата, шията, ларинкса, гърлото, засегнати били слухът и лицевият нерв. Съществуваше огромен риск 60-годишният пловдивчанин да остане с трайни увреждания, но за щастие кризата беше овладяна навреме, заяви лекарят. Херпес зостер е заболяване, което се проявява при пациенти с понижен имунитет след прекарана варицела.
За да се предпазят от болести заради климатичните промени, д-р Асенов препоръча на здравите хора да избягват изпотяването и преохлаждането след това, т.е да не стоят на климатик или дълго време с мокри дрехи, ако ги е навалял дъждът.
Нека пациентите търсят консултация с лекар и да не провеждат самолечение, защото се излагат на риск от усложнения и дори от трайни инвалидизиращи последици, подчерта водещият специалист.