Сравнение само с най-доброто и съизмерване със световните тенденции, практики и примери е заложил в амбициозната си, но реалистична програма за управление през предстоящия мандат кандидатиращият се за ректор на Пловдивския медицински университет хирург професор Илия Баташки, дм. Подробно са посочени и анализирани съществуващите реалности и предизвикателства пред висшето медицинско образование, пред медицинската наука и конкретно пред МУ-Пловдив. С хирургическа прецизност са откроени основните проблеми и предизвикателства във всяка сфера на дейност, като се посочват ясни решения. Редица нововъведения и практически подобрения са набелязани поетапно и подробно разписани в 7-те основни направления (сфери на дейности): учебен процес, научно-изследователска и проектна дейност, международно сътрудничество, управление на качеството, университетско-болнично сътрудничество, устойчиво развитие на кадрите, финансова политика за привличане на трайно значими финансови средства, административно-структурна оптимизиране на функционирането на всяка една дейност. Амбициозната цел, както става ясно от програмата за периода 2019-2023 на професор Баташки, е израстване и развитие на МУ – Пловдив до световни измерения – една смела визия, която реалистично е защитена в аналитично систематизираните стратегически цели и програмни задачи.
Експанзивно развитие на учебната дейност, в чийто епицентър са изцяло студентите е основното ядро на бъдещата управленска работа. Предвижда се техните виждания, искания и потенциал да са с решаващо значение за развитието не само на учебната дейност, но на всяка една сфера на дейност. Основното внимание към тях е свързано с максимално успешната им реализация като висококачествени специалисти на световно ниво. Напълно новаторско е и предложението МУ–Пловдив да стане инициатор за промяна на Единните държавни изисквания /ЕДИ/, както и евентуалната перспектива за въвеждане на нова система за обучение по тип профилиране, като студентите ще имат избор между традиционна, профилирана, непрофилирана и профилирана на английски език системи на обучение. Това е сериозно предизвикателство за промяна на сега действащите програми по регулираните от ЕДИ професии в медицината, денталната медицина и фармацията. Екипът на проф. Баташки предвижда повишаване броя на приетите студенти и оптимизиране на административното обслужване, улесняващо кандидат-студентската кампания и учебния процес. Част от работата в предстоящия мандат е свързана с отстраняването на всички бюрократични пречки, които биха ограничили възможностите да се получават стипендии по успех, социални стипендии, стипендии по проекти (европейски стипендии) и т.н. Индивидуалният подход за работа както с изявени, така и с изоставащи студенти ще се усъвършенства. Целта е да се развие пълният потенциал на даровитите студенти и преодоляване на обструкциите, възпрепятстващи образователния процес при затруднените учащи. За избягване на субективността при оценяването ще се поддържа трайната тенденция външни изпитващи да бъдат включвани в държавните и семестриални изпити.
Кандидат-ректорът поема конкретни ангажименти още за промяна в приемното работно време на Ректора на МУ–Пловдив, като седмичният график на прием се промени във всекидневен.
В предстоящия мандат заплащането на всички служители на МУ-Пловдив ще бъде увеличено със 100 %. Това ще бъде постигнато чрез оптимизиране на разходите, което включва понижаване темпа на строителните и ремонтни дейности и увеличаване на приходите чрез по ефективно използване на материално-техническия ресурс на университета. С нужната мотивация, стратегическо мислене и адекватно финансиране, резултатите ще бъдат налице.
Една от целите ни е да постигнем пълна прозрачност на дейностите в университета пред всички заинтересовани страни, защото днешните ни проблеми, са резултат от вчерашните решения. Университет на ново ниво – отговорен към качеството – да, но и към качествата и качеството на хората му. Най-важното за мен е МУ-Пловдив да расте, да просперира и да печели по отговорен и устойчив начин, съвместим с грижата и мотивацията за и на студенти и преподаватели, създавайки ползи за тях и за цялото общество, посочи проф. Баташки. Вярвам, че делегатите на Общото събрание, от които зависи бъдещето на университета ни, ще имат смелостта и отговорното съзнание да надскочат тясно конюнктурното настоящо управленско статукво и да заложат на промяната и на едно реалистично израстване до световни измерения, заяви кандидатът. Той увери, че има отговорността да погледне на МУ–Пловдив в глобален мащаб. Знае, че носи потенциала и реалните си възможности и е повече от убеден, че МУ-Пловдив може да бъде световно разпознаваем университет.