Сътрудничеството между Република България и Руската федерация е дългогодишно и се базира на конструктивния диалог. Страните ще работят за увеличаване на стокообмена между тях, както и във всички области от взаимен интерес. Около това се обединиха енергийният министър Теменужка Петкова и министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров при провелото се във Варна XVII-то заседание на Междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. По думите на министър Петкова близо 6% от външноикономическият оборот на страната ни е с Русия. Като перспективни за инвеститорите, както от Република България, така и от Руската федерация бяха очертани области като енергетика, промишленост, селско стопанство, оборудване и технологии за хранителната промишленост, туризъм, инфраструктурни проекти и други. По време на провелия се бизнес форум, организиран от Изпълнителната агенция за малки и средни предприятия, бе подчертано, че отношенията между компаниите от двете страни следва да бъдат засилени.
Сред основните теми по време на заседанието на междуправителствената комисия бе енергийната. България и Русия потвърдиха готовността си за по-нататъшно укрепване и развитие на взаимоизгодните отношения в областта на енергетиката при стриктно спазване на енергийното законодателство. Страните констатираха продължаването на реализацията на дейностите, залегнали в подписаната през 2017 г. Пътна карта за разширение на газопреносната инфраструктура от турско-българска до българо-сръбска граница. Министър Петкова бе категорична, че българската страна полага всички необходими усилия за реализация на проекта в заложените срокове. Благодарение на ползотворното сътрудничество между страните във връзка с обслужването и модернизацията на енергоблоковете на АЕЦ "Козлодуй", се очаква до няколко седмици Агенцията за ядрено регулиране да издаде лицензия за продължаване живота на 6-ти блок. По този начин се гарантира ефективната работа и на двата енергоблока в рамките на допълнителния срок на експлоатация. Във връзка с процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" страните подчертаха важността на участието на конструктора и производител на оборудването "Росатом" в реализацията на проекта.
Мантуров на свой ред очаква от 1 януари догодина по газопровода „Турски поток“ да тръгнат първите доставки на синьо гориво. Теменужка Петкова заяви, че се полагат усилия за изграждане в срок на тръбопровода от границата ни с Турция до Сърбия.
До 1-ви януари 2020 година България трябва да изгради необходимата инфраструктура от турско-българската граница до сръбската и да тръгне газ по газопровода „Турски поток“ - това заяви Денис Мантуров, министър на промишлеността и търговията на Руската федерация на съвместен брифинг в резиденция „Евксиноград“ с Теменужка Петкова, министър на енергетиката на България.
Той уточни:
„До първи януари да се приключи работата по газопровода, така че на първи януари да тръгнат първите доставки на газ по линия на газопровода „Турски поток“.
Министър Теменужка Петкова определи значението на проекта „Турски поток“ като стратегическо.
В областта на туризма сътрудничеството между Република България и Руската федерация бе положително оценено. Договорено бе разширяването на съвместната работа между регионалните туристически организации и компании. По отношение на селското стопанство страните поеха ангажимент за продължаване на сътрудничеството в областта на животновъдството, растениевъдството, аквакултурите и други. По време на комисията бе обсъдена и възможността за установяване на нова фериботна линия между в Черно море.
По време на комисията бяха подписани меморандум за сътрудничество между "Интер експо център България" и изложбено обединение "Рестек", както и споразумени за сътрудничество между "Техноинженеринг груп България" и Инженерна компания "Интерблок" Русия.