„Хематологията – успехи и предизвикателства” е мотото на втората научна конференция, която ще се проведе на 27 септември 2019 г. в зала 9 от 13.00 ч. на Аудиторния комплекс на Медицинския университет в град Пловдив. Основна тема на събитието ще бъдат постиженията в областта на клиничната хематология. Специалисти с богат опит ще представят и дискутират новостите в профилактиката, диагностиката и лечението на хематологичните заболявания.

На 28 септември на Гребната база в Пловдив от 11.00 ч. до 14.00 ч. като  част от инициативата ще бъде четвъртото издание на благотворителния крос „Спри рака”. Към него се присъединява и информационната кампания „Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен!“ със специално подготвен флашмоб - „Иновация за живот“. Преди началото на кроса всички присъстващи ще могат да се присъединят към него като се подредят под формата на капка кръв – символът на кампания. Организатор на поредицата събития и инициативи в подкрепа на преминалите през онкологични заболявания и техните близки е Сдружение „СПРИ РАКА“ в сътрудничество с Клиниката по клинична хематология и Клиниката по медицинска онкология на Университетската МБАЛ “Свети Георги” и с участието на Медицинския университет в Пловдив и голяма община Пловдив. Всички набрани средства тази година ще бъдат дарени на детската клиника по хематология.

Председателят на организационния комитет за провеждане на Научни конференции и информационни кампании проф. д-р Жанет Грудева, специалист по вътрешни болести, клинична хематология и медицинска онкология обясни, че : „За първи път тази година направихме малко издание на кампанията, през април 2019 г. Тогава поставихме акцент не толкова върху медицинската част, а на парамедицинската – психорехабилитацията и грижата за пациентите. Обърнахме внимание също и на начина, по който медиите отразяват нашите успехи в профилактиката, диагностиката и лечението на хематологичните заболявания. На медицинската конференция на 27 септември сме предвидили и модул за медии и пациентски организации. А презентациите на хематолозите ще са посветени на най-новите терапии”, добави проф. Грудева.

„Работим да се изгради връзка между гражданското общество и институциите в полза на пациента и на успешното му лечение, обясни председателят на Сдружение „СПРИ РАКА“ Росица Касабова. Кросът на 28 септември не е състезание, а кауза на гражданското общество. Там се запознаваш с други хора, с други случаи на рак, получаваш информация за нови възможности за лечение. Ракът е социалнозначимо заболяване, което се лекува със всички средства. Не само с лекарства. Освен да бягат по дистанцията, участниците в кроса може просто да ходят или да танцуват под ръководството на треньори. Да общуват помежду си и със специалисти. Важното е хората с ракови заболявания да усетят подкрепата на близките си, на обществото, да се убедят, че могат да водят нормален живот – да тичат, да се забавляват, да говорят за проблемите свободно. Само така ще живеят с надежда и ще водят успешна борба със заболяването.”

Пациенти и лекари се обединяват около тезата, че ракът не е присъда. Отдавна вече има ефективни методи за лечение и колкото по-рано се постави диагнозата, толкова по-голям е шансът за успех. Затова активно призовават хората да си правят профилактични прегледи, да участват в процеса на собственото си оздравяване.