Колко „струва“ златото? Двамата световни шампиони по гребане за ветерани  Николай Бояджиев и Георги Табаков имат точен отговор на този въпрос: в разстояние е 1500 километра, а във време е 3 минути 33 секунди. Това е дистанцията, която тяхната двойка скул е изминала, преди да отиде на Световното първенство за ветерани в Будапеща. А времето е най-доброто, което двамата българи дадоха, изпреварвайки 120 лодки от цял свят. Ето какво заяви в първото си интервю след най-голямото състезание в света загребният Николай Бояджиев:  „Като ветерани до 50 години гребем втора година на двойка скул. Нямаше как да направим предварително проучване на противниците си. Разчитахме на нашата усърдна подготовка.“ Георги Табаков допълва: „Стартирахме добре и до 500 метра карахме много здраво. До 300 метра двойката скул на швейцарците караше редом с нас, но дотолкова им бяха силите. Вторите 500 метра гребахме по-комфортно, защото имахме хубава преднина. Това е първият ни златен медал. Ще пробваме догодина да го затвърдим. Доставя ни удоволствие да гребем.“
    За българската осморка във възрастовата група до 65 години трябваше дори фотофиниш, за да бъде определен кой ще се качи на почетната стълбичка. На световното първенство по гребане участваха 60 осморки в същата възрастова група, а общо сие състезаваха над 3500 гребци. Всеки от тях можеше да участва в неограничен брой дисциплини. В нашата осморка например гребаха  златните медалисти на двойката скул. Стартовете бяха през 3 минути. Ето какво разказва за оспорваната гонка лодководачът Петко Аргиров, който е и треньор в националния ни отбор по гребане: „Стартирахме 17,45 часа. Бяхме в най-неблагоприятния краен 8 коридор заради силния страничен вятър. Ние обаче имахме специална техника на гребане, при която гребците от единия борд водят по-ниско греблата, а другите четирима – по-високо. Защото вятърът натиска единия борд и „захлупва другия“. Тактиката ни беше успешна, защото до края се борихме за призовите места и само фотофинишът определи третата позиция, за която спорехме.“ Загребният на великолепната ни осморка за ветерани – професорът от НСА Николай Попов“ е категоричен :“ Достигнахме до четвъртото място, но вярвам, че на следващото световно първенство ще хвърлим кърмчията във водата, защото имаме сили да станем първи. А традицията е световните шампиони да мятат лодководача във водата след победата.“

    = Кой кой е =
    Иван Попов – президент на Организационния комитет“ на световните първенства по гребане в Пловдив е един от гребците, които са в осморката от създаването не екипа до днес. Той разказва: „Събрахме се през 1989 година и гребем досега с голямо желание. Разбира се хората в осморката се сменят. От 10 години участваме на европейски и световни първенства. Събрали сме се хора с различни професии – имаме търговски директор в голяма фирма за производство на велосипеди, майстор-бижутер, професор, аз самият съм предприемач. Обединява ни гребният спорт. Точно това силно желание кара загребният ни Николай попов да пътува от София до Пловдив за всяка тренировка. “
    Българската осморка вече се подготвя за следващото състезание. То ще бъде през октомври в Истанбул, където пловдивчани ще гребат срещу осморката на побратимения клуб „Галатасарай“. Досега галатасарайци нямат успех срещу пловдивската лодка. Може би сега е шансът им да победят, защото след световното първенство нашите гребци са уморени.