Народното събрание не проведе днес пленарно заседание, поради липса на кворум. Това стана заради отсъстивето депутати от "Коалиция за България" и ДПС и пълната липса на групата на „Атака”, заминала на посещение в Брюксел. Два пъти беше правен опит за осигуряване на необходимите 121 народни представители. Най-напред се събраха 93-ма, след това 103 депутати. Депутатите от ГЕРБ бяха в пленарната зала, но не се регистрираха.
Парламентарната седмица трябваше да започне с разисквания по внесения вот на недоверие на кабинета "Орешарски". Вотът, внесен от Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ, е за "провал на правителството в областта на инвестиционното проектиране". За да е успешен вотът на недоверие, той трябва да е подкрепен с абсолютно мнозинство - т.е. от най-малко 121 депутати.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е станало ясно - това правителство е заложник на „Атака”
"Вижда се, че БСП и ДПС нямат кворум по простата причина, че те не ходят на работа. Затова виждате – ние цялата партия вътре в залата и искаме да видим колко им е силата... Аз няма да нося БСП, ДПС и „Атака” на гръб. Аз съм в парламента и наблюдавам провала на тази тройна коалиция. Те не могат да си осигурят кворум. Те самите не си подкрепят правителството”.
Самият факт, че те не могат да се съберат и да защитят правителството, е пълен успех на вота на недоверие, смята Борисов.
Аз съм победител днес, каза Борисов,
При повторния опит за събиране на кворум в пленарната зала се регистрираха 103 народни представители - 70 от "Коалиция за България" и 33 от ДПС. Следващото заседание на парламента е насрочено за четвъртък от 9 ч.
Председателят на БСП Сергей Станишев разтълкува случилото се така: "Ако ГЕРБ и утре играят тези циркове и не се регистрират, това означава, че вотът на недоверие към кабинета отпада. Единственото, което умеят е силоващината и това ви уверявам, че свърши".
Премиерът Пламен Орешарски каза, че ГЕРБ не са убедени в мотивите си.
"Ние сме тук, както виждате, подготвили сме се", отбеляза вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева пред журналисти.
"Виждате колко несериозно е отношението на ГЕРБ към собствените им вотове на недоверие, които внасят. Нелепо е да коментирам техните идеи за вот на недоверие", каза министърът на здравеопазването Таня Андреева.
Най-тежката форма на парламентарен контрол, какъвто е вотът на недоверие, се реализира от 3 до 7 дни след внасянето му, утре изтича седмият ден и ако ГЕРБ провали отново заседанието, очевидно е, че те не искат да се разглежда този вот на недоверие, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков пред журналисти.
Запитан дали в парламентарната практика се е случвало подобно нещо - вносителят на вот на недоверие да не се регистрира за участие в заседанието, Миков заяви, че никой досега не си е позволявал да злоупотребява до такава степен с правата си. Всеки сам избира собственото си поведение, категоричен бе той.
"Не, аз не викам никой, хората са изпратили народните представители в НС, за да участват в неговата работа, не е ангажимент на председателя да ги събира", отговори Миков на въпрос дали би привикал депутатите от Атака.
"Готов съм да отговоря на въпросите към мен", изтъкна министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. Според него атаката на опозицията срещу управляваното от него министерство е неаргументирана. По думите му в момента Министерството на инвестиционното проектиране функционира в намален състав, като предстои през следващата седмица ведомството да се премести в сградата, в която ще продължи да работи.
ГЕРБ превръщат политиката в самоцелна тактика, заменят политиката с елементарен тарикатлък, коментира председателят на ДПС Лютви Местан пред журналисти.
Нищо друго не можеше да се очаква от самоцелно деструктивна опозиция, каквато е ГЕРБ, заяви Местан. Няма никаква логика да внасяш вот на недоверие и да отказваш регистрация, това дори не е парламентарна тактика, а самоцелен тарикатлък, посочи той.
По думите му обаче това не се кредитира с доверието на избирателите и, колкото по-скоро ГЕРБ разберат, че доверието е функция на политическа отговорност, а не на политически тарикатлък, толкова по-добре е за тях.
Според конституцията вотът се разисква и гласува не по-късно от седем дни от внасянето му, тоест утрешният ден е последен и се надявам да го разискваме, отбеляза Лютви Местан. Ние, партиите, които стоим зад кабинета, а и правителството имаме нужда от дебатите по вота на недоверие, затова утре отново ще бъдем тук и ще се регистрираме, заяви той.
Помолен да коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че вотът вече е имал успех, Лютви Местан отговори: "Поздравявам го за успеха! Много се надявам да се отрази и като рязък скок на рейтинга му".