Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев заяви, че в България откриваемостта на ХИВ-позитивните е повече от 90% и припомни, че преди близо 30 години, когато за първи път е внесен вирусът в България, всички най-големи специалисти са събрани. „Бяхме изумени и уплашени. И ето, 30 години по-късно вече има терапия, която контролира вирусния товар и прави ХИВ неоткриваем. Ние трябва да работим заедно в посока да се разчупи стигмата, а хората живеещи с това заболяване по-добре да се възприемат от обществото.“
Това стана на финала на журналистическия конкурс на тема „Иновации и напредък в името на общата кауза – за свят без HIV”. Организатор и спонсор на инициативата е ГлаксоСмитКлайн, представител на ViiV Healthcare за България. Официални партньори са Българско дружество по инфекциозни болести, Южнобългарско дружество по инфекциозни болести, епидемиология и паразитология, Национална пациентска организация, Фондация „И“, CheckPoint София, Сдружение „Здраве без граници“ и PR Play.
В конкурса бяха подадени 11 материала от национални и регионални печатни медии и онлайн издания.
Поабедител стана Силвия Николова, в. „Монитор“, за материала „Проф. Марияна Стойчева: Лекарства правят ХИВ неоткриваем в кръвта“;
Проф. Марияна Стойчева, началник на Клиниката по инфекциозни болести в МБАЛ „Свети Георги“, Пловдив и председател на Южнобългарското дружество по инфекциозни болести, отбеляза, че е много важно да се говори открито за ХИВ и за стигмата около него.
Проф. Татяна Червенякова, директор на СБАЛ по инфекциозни и паразитни болести "Проф. Ив. Киров" и председател на Българското дружество по инфекциозни болести отчете, че броят публикации по темата се повишава значително с всяка изминала година и това е един от начините стигмата в обществото да бъде преборена ефективно.
Д-р Нина Янчева от СБАЛИПБ, отчете социалната значимост на ХИВ и допълни, че колаборацията между различните участници в процеса от изключително значение „Само обединените усилия на общество, медицински специалисти, институции и пациентски организации могат да доведат до подобряване възприятието на хората живеещи със СПИН в страната ни. Това е обща кауза и се радвам, че виждам толкова много съмишленици днес.“, добави тя.
„Много сме щастливи, че виждаме разбиране по проблемите на хората, живеещи с ХИВ, от страна на институциите, индустрията и експертите“, каза Елена Биринджиева, председател на Сдружение „Здраве без граници“. Тя добави, че ръководената от нея организация работи изключително много в посока на тестването и ранната диагностика, а сред новите й инициативи е организирането на работа в групи както с пациентите, така и с техните семейства.