Областният управител Дани Каназирева обясни, че е належащо да се премахне стария стоманен ЖП мост на р. Марица на линията Пловдив-Бургас в най-източната част от землището на Пловдив. Съоръжението е със силно компрометирани устои, но по него преминава магистрален водопровод. Това е и причината мостът да не бъде разрушен, въпреки че има изграден нов за железопътната линия. Според Дани Каназирева от ВиК имат готов проект, осигурено е финансиране, но чакат от НКЖИ да им определят време, през което да извършат преместване на водопровода, за да бъде премахнатослед това и съоръжението. В противен случаи има реален риск стария мост да рухне в реката, да скъса водопровода, което ще причини големи щети и може да остави без питейна вода ЖР“Тракия“.
Според експертите в областната администрация е необходимо да се обърне внимание на река Първенецка в участъка, където водата се отклонява в Гребния канал. Изградените преди години три последователни бетонови бента имат нужда от проверка на хидравличната проводимост и ново решение, което да предотврати риска от скъсване и наводнение на Пловдив, включително и на кв. Прослав. По думите на областния управител от Община Пловдив или Напоителни системи трябва да изградят подвижно съоръжение, което да позволява както пълнене на гребния канал, така и свободното движение на водата. Междувременно стана ясно, че от Напоителни системи имат готовност да започнат веднага почистването на коритото на р. Първенецка.
Друг проблемен участък е по поречието на Марица в началото на квартал Столипиново, където при изграждането на предпазна стена, сечението на реката е намалено от 170 на 85 метра и в момента създава реален риск от наводнение при повишено ниво на водата. По думите на областния управител Дани Каназирева е необходимо да бъде извършена хидрология, която да определи колко да бъде широчината на коритото на реката.
В най-кратки срокове е необходимо укрепването на северния бряг на река Марица при Езиковите гимназии и изграждане на предпазна стена, която да предотврати опасността от наводнения, които са случват често през годините, а водата стига чак до бившата окръжна болница.
От областна управа препоръчват и поддръжка и укрепване на каменните подпорни стени на р.Марица в града, защото към момента има установени множество дефекти.
Не на последно място във връзка с периодичните наводнения на Пловдив при интензивни валежи следва да се потърси възможност за изграждане на преливни съоръжения към главните канализационни колектори на града, които да отвеждат водата направо в река Марица.
Препоръчва се също така почистване на отливния канал след дъждопреливника на основния канализационен колектор в северната част на града както и почистване на шахтите.
Очертаните проблеми, свързани с река Марица и нужните превантивни дейности, които трябва да бъдат предприети за предотвратяване опасността от наводнения, бяха обсъдени в Областната администрация на проведената среща по инициатива на ресорния заместник-кмет Йордан Ставревс експерти от Община Пловдив, Пожарна безопасност и защита на населението“, РИOСВ, Басейнова дирекция, Напоителни системи и Регионална дирекция на горите.
Според Ставрев е необходимо да се направи цялостен мониторинг на река Марица, който да обхване не само градската част, но и поречието извън Пловдив. Той е категоричен, че трябва да се изготви доклад с мнения и препоръки от страна на всички институции и екологични организации, след което да се определи необходимото финансиране за извършване на набелязаните превантивни дейности.