Община Пловдив получи мандат да преговаря за заем с Европейската инвестиционна банка. Това решиха на днешната си сесия общинските съветници. С 30 гласа „за“, 16 „против“ и двама въздържали се те приеха предложението на общинската администрация.
Кредитната линия е до 120 милиона лева. Какъв ще бъде размера на заема ще се преговаря допълнително в зависимост решението за реализацията на инфраструктурните проекти.
„Заедно ще вземем решение за размера на кредита. Ще има обсъждане на всеки един проект. Ние тук ще решим дали да вземем 5, 10, 20, 50, или 120 милиона лева. Може и да не теглим заем, но тогава в Пловдив нищо няма да се случи. Когато се построи нещо, то ще е за нас, за нашите деца, ще го ползваме заедно. То ще е за Пловдив, вдига равнището на живот. Сами трябва да си помогнем – тук и сега, ако искаме Пловдив да стане по-добро място за живеене“, заяви в обръщението си към съветниците кметът на Пловдив Здравко Димитров.
Председателят на групата общински съветници от БСП Николай Радев заяви, че сумата от 120 милиона лева е прекалено голяма, ще се връща в дълъг период от време и за това ще настоява да се проведе референдум сред пловдивчани по този въпрос.
Стефан Аксиев от „Воля“ заяви, общината първо трябва да поиска средства от държавата за инфраструктурните си проекти и едва след това да прецени, има ли нужда от кредит.
От ВМРО също настоя за обществено обсъждане, а от Демократична България коментираха, че липсват яснота, аргументи и конкретика за целевия момент на намерението. Али Байрам от ДПС също не пропусна да се изкаже, искайки в бъдещия заем да се заложат целеви средства за ремонт на „Соколите“ в квартал „Столипиново“.
Владимир Кисьов от „Съюз за Пловдив“ на свой ред обясни, че условията за заема са прекрасни, от „Кауза Пловдив“ също подкрепиха намерението. Заместник-кметът на Пловдив Илия Кирчев заяви, че целта на тегленето на кредита е да се реализират големите инфраструктурни проекти, и че няма да има вдигане на данъците.
Eто големите обекти в Пловдив, неждаещи се от финансиране
1. .Връзка между „Южен” и „Тракия” – естакада над жп линиите – 52 млн. лева
2. Нов мост над река Марица – 30 млн. лева
3. Втори етап бул. „Северен” – от Брезовско до Карловско шосе – 22 млн. лева, от които 2 млн. лева за отчуждаване
4. Разширяване на Пещерско шосе от ул. „Явор” до бул. „Копривщица” – 15 млн. лева
5. Пробивът „Модър-Царевец” – 12 млн. лева
6. Голямоконарско шосе от „Дунав” до землището на Пловдив – 11,5 млн. лева
7. Пробив под Водната палата- 8 млн лева.
8. Реконструкция на улици и други обекти в Тютюневия град – 7,5 млн. лева
9. Ремонт на ул. „Даме Груев” – 7,5 млн. лева
10. Разширение на бул. „Васил Априлов” от Пещерско шосе до „6 септември” - 6 млн. лева
11. Реконструкция на ул. „Кукуш” от надлез „Родопи” до бул. „Македония” – 6 млн. лева