Водната криза в Перник ще се окаже непреодолим проблем за третия кабинет на Борисов, информира Епицентър. Все по-ясно става, че около ремонта на язовир "Студена" има драматични неясноти и че той не се е случил така, както е било предвидено.
Преди три години тогавашният регионален министър Лиляна Павлова, обяви тържествено началото на изключителен ремонт за 32 млн. лв.
Днес министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че водният басейн вече удря мъртвата точка и е... недовършен
"Проблемите с водите в Перник са в цялата система. Те започват още от водопотока, който идва от язовир "Студена". Той е едно уникално съоръжение, което безспорно трябва да го има, но може би не е довършено", посочи Караниколов в ефира на БТВ.
"В момента правим безумни неща, за да се разреши проблема в Перник", призна Караниколов.
През уикенда журналистът Веселин Дремджиев припомни репортаж на Канал 3, в който Павлова обещава на перничани ремонт за чудо и приказ с пари от държавния бюджет и заем от Световната банка.
Обещанията на Павлова гласят, че над 90% от ремонтните дейности ще са под водата, ще се извършват без спиране на водоподаването, от специализиран екип водолази, които ще работят с много сложна апаратура и технологии, за подводна подмяна на съоръженията, а след специален технически анализ на стената на язовира пукнатините й ще бъдат инжектирани с бетон.
Граждани на Перник разпространиха наскоро отворено писмо, в което казват, че не вярват, че ремонтът е бил направен от водолази, без водата да бъде източвана.
Епицентър.бг ПРИПОМНЯ, че на 08.09. 2016 година тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, съобщи, че "за първи път в България ще се ремонтира язовир в експлоатация без да се източва, като над 90% от ремонтните дейности ще са под водата" и тя подписа договора за рехабилитация на яз. "Студена".
Водният обект осигурява питейна вода за над 100 хил. души в Перник и Батановци, 9 села в региона и редица индустриални предприятия.
По време на строително-ремонтните дейности се даде обещанието, че няма да се стигне до влошаване на качеството на водата, като ще се извършва и постоянен мониторинг. Уверението бе лично на регионалния министър.
Подпис под договора положи и Еуген Попа, представител на избрания изпълнител на ремонтните дейности - Консорциум "Хидроконструкция–Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо (ХБМ)–Карпи". Компанията притежава изключително голям опит в хидротехническото строителство, като има над 50 завършени обекти в Европа, Азия, Северна и Южна Америка.
Тогава от Министерството на Лиляна Павлова разказаха, че водоемът е в експлоатация от 1955 г., като през изминалите 61 години не е ремонтиран, вследствие на което са установени различни дефекти. Констатирано бе разрушаване на покритието на откосите на язовирната стена, на пасарелката и водовземната кула. Хидромеханичното оборудване на язовира също се установи, че е амортизирано и остаряло технически. С течение на времето дефектите прогресират и се стига до необходимостта от навременна рехабилитация на хидровъзела. С извършването й ще се продължи експлоатационния ресурс и сигурността на язовира, уверяваха от регионалното министерство.
Ремонтните дейности се финансираха по "Проект за развитие на общинската инфраструктура" от Световната банка и държавния бюджет. Стойността на договора за строителство бе 32 млн.лв. Срокът по договор бе 24 месеца, като се очакваше дейностите да приключат през октомври 2018 г.
Предвиждаше се рехабилитация на язовирната стена чрез полагане на геомембрана по водния откос, възстановяване на бетонната повърхност, укрепване на водовземната кула със стоманобетонов кожух, ремонт на напорния водопровод и основния изпускател и подмяна на техническо оборудване. "В химическия състав на геомембраната няма абсолютно никакви съставки, които са вредни за здравето на човека. Тя има експлоатационен период най-малко 50 години", поясни още министър Павлова.
Близо 4 млн.лв. се вложиха в и модернизация и ремонт на пречиствателната станция за питейни води към язовира, съгласно най-съвременните стандарти. Беше казано, че става въпрос за съоръжение от национално значение и мерките за сигурност са засилени.
Лиляна Павлова категорично заяви тогава, че "с реализацията на ремонтните дейности ще отпадне всякакъв риск за населението в околните населени места. Ще се увеличи техническата и експлоатационна годност на язовирната стена и съоръженията, ще се намали до минимум рискът от аварии и ще се повиши сигурността и качеството на водоподаването.
Язовир "Студена" е с обем 25,2 млн. куб. м, язовирната стена е контрафорсна, бетонова, тип "Ньоцли", с височина 53 м и дължината по короната 259 м.
От своя страна Еуген Попа отбеляза тогава, че плановете на компанията са рехабилитацията да приключи предсрочно, като има намерение да се полазват услугите на местни строителни работници, механизация и материали. Той гарантира, че ще се приложат най-високите стандарти за качество и безопасност.
Постоянният представител на Световната банка Тони Томпсън подчерта, че язовир "Студена" е изключително важен, ремонтните дейности ще са уникални и несравними с други подобни съоръжения, а методът няма да прекъсне водоснабдяването на Пернишко. "Поздравявам министър Лиляна Павлова за настойчивостта, с която се преследва плана на правителството за модернизиране и укрепване на ВиК- сектора. Уверявам, че подкрепата на Световната банка ще продължи", посочи той.
Днес продължава да виси въпросът каква е ползата от ремонта за 32 млн. лв. И кой носи отговорност за ситуацията след него.
"Имаше информация, че водното количество на яз. “Студена” е малко над 4 милиона кубични метра, оказа се, че са 2,6 млн. За да може да се премахне режимът ни трябват 10 милиона кубика водно количество. Положителното е, че имаме по-добър приток на вода. Започне ли да се топи снегът в края на януари, проблемът ще се реши", увери пред БТВ министърът на икономиката Емил Караниколов.
"Отиваме към “мъртъв” обем. Все още не сме в него, надявам се и да не се стигне до там", призна министърът.
"Ще извършим няколко акции в Перник през следващите дни. При едната хора ще влизат в пещерни помещения, а при другата вече имаме констатирано наличие на подземни води на около 35 метра от сондата, където ще трябва да поставим. Сега ни трябва точна информация за подземните води, за да не създадем екокриза", разкри Караниколов.
"Основната ни задача е ремонтът на пречиствателната станция в Перник. Към момента водата е чиста и няма проблем, но при приток на по-голямо количество тя може да се замърси. След ремонтът пречиствателната станция ще чисти по-голямо количество вода. Ще се стремим при пречистването да не се губи питейна вода", коментира министърът на икономиката.
"Заради пропусната работа към момента се губи 1/3 от питейната вода в Перник", допълни той.
"Тук сме от 10 дни, а много неща се отметнаха. Сложихме датчици и сензори, разкопаваме, за да се отчетат течовете. Нов водопровод в Перник се налага, защото системата не издържа", завърши Емил Караниколов.
В язовир "Бебреш" има вода за питейно-битово водоснабдяване за около 6 седмици. Това предупреди пред БНР кметът на Ботевград Иван Гавалюгов.
"Наличните водни количества от полезния обем на язовира са за около 6 седмици при сегашното съотношение на притока и отока на води от язовира. Всички се надяваме на благоприятни климатични условия, т.е., на снегове и дъждове в този период, но не може да разчитаме на това. Положението може да го наречем като потенциално кризисно, надявам се не като съдбата на Перник, но не можем да си позволим да подценяваме обстановката", обясни той.
"Ако свършат водните ресурси на язовир "Бебреш", градът разполага и с други водоизточници, но те не могат да задоволят напълно питейно-битовите нужди на населението", подчерта кметът. Според него стигне ли се до такава ситуация, последствията "няма да са по-различни от тези в Перник".
За да се стигне до това положение на водите на язовира, има две основни причини, категоричен бе Гавалюгов.