Себестойността на сградите ще се вдигне, което означава, че имотите ще поскъпнат. Прогнозата направи арх. Петко Костадинов, председател на Камарата на архитектите в Пловдив. Той поде дискусия за качеството на строителния продукт по време на форума „Недвижими имоти - строителство, услуги и проблеми на пазарната цена“, организиран от Национално сдружение недвижими имоти в рамките на есенния международен технически панаир в Пловдив.
След влизането на България в ЕС и приемането на европейското законодателство сградите вече ще се строят с 30% по-високо армиране, посочи една от причините за повишаване себестойността на сградите. Върху нея ще се отрази и друг фактор – енергийната ефективност, която струва скъпо.
Качеството на сградния продукт в момента у нас е много ниско, посочи арх. Костадинов, позовавайки се на констатация на ЕС. Три са причините за това – архитектът е изместен при въвеждане на имота в експлоатация от строителния надзор, у нас съществува диктатура на предприемача, който избира проектанта в режим на изострена пазарна ситуация и ниското заплащане труда на архитектите. Така се стига до изготвяне на проекти със занижено качество, в които липсват детайлите. Това е все едно човек да гледа хубава жена в лошо облекло, посочи експертът. И изтъкна, че всички се възхищаваме на сградите от времето на италианската романтика заради орнаментите.
Времето на строителния бум отмина и сградите вече не се продават като топъл хляб, предупреди Костадинов. Той посочи, че луксозни жилища в центъра на София с цена 2500 евро за кв. метър се продават успешно, защото са с перфектно качество. В същото време зле изпълнени домове не се търгуват, въпреки че цената им е 5 пъти по-ниска.
Малко вероятно е случаен строител и проектант да направят качествена сграда с нормална стойност, допълни Пламен Иванов, председател на пловдивското представителство на Камарата на строителите в България в своята презентация. Той призова повече да не се строи самоцелно, както стана с доста хотели, които сега инвеститорите се чудят какво да правят.
Пазарът на имоти у нас стимулира евтини, но недостатъчно квалифицирани архитекти, строители и оценители, коментира Борис Гиздаков, член на ръководството на Камарата на независимите оценители у нас.
Представители на браншовите и професионалните организации се обединиха около идеята, че основният недостатък в работата на брокерите на недвижими имоти е липсата на публичен регистър. Само така НСНИ ще се легитимира, ще излезе на светло и ще добие по-голяма публичност, а интересите на клиентите ще бъдат максимално защитени, смята председателят на УС на Национално сдружение Недвижими имоти Иван Велков.