С вълнуваща церемония и музиката от Годишните времена на Вивалди Пловдив предаде титлата Европейска столица на културата на Голуей /Ирландия/ и Риека /Хърватска/. На събитието в Дом на културата „Борис Христов“ присъстваха партньори, представители на изпълнителната и местната власт, дипломатическия корпус, гости от семейството на европейските столици и част от екипите, работили по проекта през годините. Събитието уважи и министърът на културата Боил Банов. Церемонията се излъчваше в реално време през платформи в интернет и социалните мрежи и беше наблюдавана от хиляди зрители.
Подготовката на спектакъла бе поверена на екипа на Държавна опера - Пловдив. Специално за церемонията в родната си страна се завърна виртуозната цигуларка Лия Петрова – международен артист, прославящ България по света, носителка на първа награда от престижния конкурс "Карл Нилсен" в Дания, свири с уникалната италианска цигулка Matteo Goffriller от 1690 г., предоставена ѝ от Queen Elizabeth Music Chapel. В церемонията по предаване на щафетата участваха Камерен хор на Опера Пловдив под диригенството на местро Диан Чобанов с концерт майстор Виеслав Новак, Академичен народен хор към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев, солисти - Светлана Иванова, Вера Гиргинова и Димитър Панайотов – тромпет, младият цигулар от музикално училище „Добрин Петков“ Виктор Василев, балетистите Петя Колева и Стефан Вучков. Сценографията бе поверена на Николина Костова-Богданова.
Точно 365 дни след официалното откриване на първата в България Европейска столица на културата си припомнихме едни от най-силните моменти и мащабни събития за града. Проектите, публиките, участниците и цялостната емоция от преживяната вълнуваща година бяха разказани от водещите - Лили Бързева, която преди една година откри официално Европейска столица на културата от 30-метровата сцена и любимецът на пловдивската публика – оперния певец Марк Фаулър, Австралия.  Гостите си припомниха най-вълнуващите моменти от емблематичните фестивали – Opera open, Plovdiv Jazz Fest, Hills of Rock, Лятно кино в парка, Фестивалът на светлините, също и инициативите за създаването на първия градски шрифт, работата с читалищата, международните изложби, отбелязването на годишнината от падането на Берлинската стена и стотици други събития, които ще останат в културната история на града. Мотото „заедно“ бе пресъздадено на сцената в спомена от всички тях.
Пловдив предаде своето послание към носителите на титлата за 2020-а година под формата на пластики, които обединяват мотото на Пловдив 2019 и на които е изписано: „ДА ОСТАНЕМ ЗАЕДНО“. Двата символа са изработени от парче сиенитна скала от пловдивския художник Атанас Хранов и бяха връчени в края на събитието от кмета на града Здравко Димитров и зам.-кмета по културата Пламен Панов. „Наследството на инициативата Европейска столица на културата днес е дори много по-важно от програмата в самата година на титлата, защото градът получи огромна енергия, видимост, възможности, които ще продължават да дават своя положителен ефект дълги години след титлата“, каза в словото си кметът на Пловдив Здравко Димитров. Той подчерта, че през следващите години Пловдив ще продължи да инвестира в културата, за да бъде градът един от центровете на изкуствата в Европа.
Заедно със символа на Пловдив 2019 представителите на двата града получиха и Книга за проекта, в която е поместена цялата програма и всички събития, състояли се през цялата 2019-а година. Книгата беше подарена и на всеки гост в залата.