България трябва да направи всичко възможно, за да намали разликата в субсидиите за нашите земеделци и тези от други страни-членки на Европейския съюз. Това заяви днес в Пловдив евродепутатът Ивайло Калфин на форум, на който бяха дискутирани промените в селскостопанската политика на ЕС, финансирани от следващия дългосрочен бюджет на ЕС за 2014-2020 г. и отражението им върху българските фермери. Той бе категоричен, че правителството трябва да се стреми нашите селскостопански производители в близките години да започнат да получават се дават на земеделците, които са от по-старите страни-членки на Евросъюза. България има право да доплати от националния си бюджет 150 милиона евро на фермерите за 2014 година и 71 милиона евро през 2015 година.
"Проблемът е след това, а именно страните от ЕС да се договарят за финансовата рамка за 2020 година Надявам се правителството да защити добра за България позиция. Да се увеличат още плащанията и да достигнат 86-90 % от средните равнища за директни плащани", каза Ивайло Калфин.
Професор Светла Бълчавора заяви, че Европейската комисия е взела решение в бюджета за програмния период 2014-2020 година да създаде Кризисен резерв в земеделието. Това се прави, за да може Брюксел да реагира при кризи и при резки разминавания на цените на продукцията. Този резерв ще бъде 3,5 млрд евро. Професор Бъчварова се надява Европейските страни да продължат практиката на прехвърляне на средства от развитие на селските райони към директните плащания. Тя бе категорична,че администрацията трябва да слезе при земеделците и да им помогне за европарите.