На територията на областта към момента няма изолиран коронавирус. Двете съмнителни проби в Пловдив са отрицателни, към днешна дата не се чакат други резултати.
Областният управител Дани Каназирева апелира да не се създава излишна паника сред хората. По думите иинституциите са в непрекъсната координация помежду си. Предприети са всички мерки и се спазват препоръките от Националния щаб за борба с коронавируса. Осигурени са предпазни средства за отделенията в болниците, където ще бъдат настанявани евентуални пациенти с коронавирус. Осигурени са и достатъчно легла за такива пациенти – в инфекциозна клиника на УМБАЛ “Свети Георги“ са 76+6 легла,20 от които са свободни. Вотделението по инфекциозни болести в общинската болница в Карлово са 10 легла, а в УМБАЛ “Пловдив“ са 36. Бившата окръжна болница обаче, обмисля вариант при нужда да отдели един етаж с 10 легла за инфекциозно болни пациенти. При необходимост във Военна болница и Кожна клиника също ще бъдат осигурени по 10 легла. Към момента общият брой на свободните легла в здравните заведения в областта и града са 2500.
Осигурени са предпазни облекла и средства заболниците, спешна помощ и за органите на реда и Гранична полиция.
Събира се информация за необходимите предпазни средства за социалните и здравни служби, детските заведения и администрацията в общините. Необходимите допълнително количества ще бъдат осигурени за месец. Дадени се препоръки за дезинфекция в училища и обществени сгради, както и за автобусите от градския и междуселищен транспорт.
" Няма място за паника, всички институции са в пълна готовност. Спазваме указанията и всички масови събития са отменени. Грипната ваканция за учениците се удължава до петък, включително, в детските градини и ясли се засилва контрола по приема на децата и мерките за дезинфекция.Утре на среща с кметовете на 17-те общини щеобсъдим още веднъж мерките и по места. Нека бъдем отговорни и да спазваме указанията", допълни Дани Каназирева.
Призивът на здравните власти към хората е да се следва алгоритъма на МЗ и Националния щаб и първо да се търси консултация по телефона с личния лекар, който според симптомите да насочи болния към спешна помощ или инфекциозно отделение.
В Областния кризисен щаб участваха представители на всички институции, ангажирани с проблема – РЗИ, болници,РД на МВР, Гранична полиция, ДАНС, СКСО,Община Пловдив, РУО, Центъра за спешна медицинска помощ, Българския лекарски съюз, Сдружението на общопрактикуващите лекари-Пловдив, БЧК и Областната дирекция по безопасност на храните.