Председателят на Медицинския съвет към МС проф. Коста Костов каза в отговор на въпрос по време на първия брифинг на Съвета в МС, че предприетите до момента мерки от държавата във връзка с коронавируса са адекватни. Той обаче направи уговорката, че експертното мнение за тях ще бъде дадено, когато изтече един месец от началото на извънредното положение. Ще бъдат споделени мисли от здравен аспект за това дали тези мерки трябва да продължат, но ние няма да вземаме решения, само ще съветваме и предлагаме, допълни Костов.
      Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков съобщи, цитирайки справка в София и страната, че има достатъчно много инфекциозни легла и клиники. Сега са налични и активни 900 легла на национално ниво, за два дни могат да станат над 2000, допълни той.
       В отговор на въпрос дали има намаляване на заболевамостта, след като има един регистриран случай, Костов каза, че това едва ли е така и допълни, че според него това е временен момент.
     Медици посочиха, че желанието е алгоритъмът на диагностиката да съдържа: кога, какви тестове, каква интерпретация, какво се прави след първия резултат /независимо от това дали е положителен или отрицателен/, какъв е вторият тест, ако е нужен такъв, и какво се прави после с пациента и с неговото детайлно диагностично определяне и бъдещо поведение.
      Беше припомнено, че на този етап няма утвърдена ефективна терапия за лечение и профилактика на това заболяване, а има държави, които имплементират предварителни протоколи за поведение. Страната вече е направила постъпки за осигуряване на резерв от двата вида лекарства, за които има данни, че подпомагат лечението и при необходимост те ще се включат в терапията на пациентите. Беше изтъкнато по време на брифинга, че на този етап тези лекарства са с много странични ефекти.
     Психиатърът доктор Цветеслава Гълъбова съобщи, че се увеличават тревожните разстройства, паническите кризи и допълни, че в момента се прави алгоритъм, който да послужи на хората как да си помогнат сами във връзка с появяващата се симптоматика на стрес и тревожност, преди да стигнат до специалисти. Ще се мисли и какво да се направи за работещите специалисти, за превенция на синдрома на "професионалното изпепеляване".
     От Съвета заявиха, че ще ползват всички налични ръководства за лечение на коронависуса, в това число от Китай, Италия и Русия.

Пред медиите ръководителят на Съвета представи специалистите, които влизат в екипа му:

- Проф. Радка Аргирова – вирусолог от столичната болница Токуда
- Проф. Галина Кирова – специалист по образна диагностика също  от Токуда
- Проф. Северина Поповска – патолог от МУ- Плевен
- адвокат Мария Петрова – специалист по медицинско право
- д-р Цветеслава Гълъбова – психиатър, шеф на Държавната психиатрия в Курило
- доц. Атанас Мангъров – началник детска клиника в Инфекциозна болница в София
- доц. Васил Велчев – кардиоло от УМБАЛ Св. Анна (бившата Окръжна в столицата)
- доц. Любомир Киров – джипи, преподавател в медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
- проф. Георги Момеков – фармаколог, преподавател в МУ- София
- д-р Валентин Павлов – зам.-шеф на Зъболекарския съюз
- Проф. Николай Младенов, анестезиолог от болница Токуда
- доц. Росен Калпачки – невролог, Св. Анна
- д-р Александър Симидчиев – пулмолог, МВР болница
- Константин Вълков, програмен директор на Дарик радио.