Най-негативният сценарий, който разглеждаме е спад на икономиката с 3% през 2020 г. Като възстановяването на заетостта очакваме да започне в края на тази година и да продължи следващата. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов на брифинг днес, съобщи Economic.bg.
Има и по-положителни сценарии, който включва запазване на растежа през 2020 г. до 0.7 на сто, разбира се със свиване на растежа от предварителните разчети. Другият говори за нулев растеж на икономиката през 2020 г.
„Аз съм предложил адаптиране на приходната част на бюджета към очакванията за спад от 3%, за да можем да сме максимално подготвени с буфери“, коментира Горанов.
Очакванията са, че ще влезем в рецесия, въпреки че все още не може да твърдим за подобно проявление, каза Горанов. Той добавя, че дефиницията на рецесия предполага няколко поредни тримесечия да се реализира спад.
„Ако ограниченията продължат повече от три месеца възстановяването в предкризисните нива вероятно ще приключи чак в края на 2021 г.“, добави министърът.
Глобалната несигурност прави все по трудно прогнозирането на глобална европейска и българска икономика, добави той.
Предварително предвидените ръстове в годишния закон за бюджета няма да се реализират.
Предложили сме и увеличение на лимита на държавния дълг, за да осигурим финансиране на дефицита, който ще се формира заради по-малкото приходи и повечето разходи. Общият размер на дефицита за 2020 г. ще достигне 3.5 млрд. лв., ако добавим и 700 млн. лв. за капитализация на ББР се получава 4.3 млрд. лв.
„За да осигурим допълнителни фискални мерки, предлагаме увеличение на лимита на новия държавен дълг от сегашните 2.2 млрд. лв.“, каза Горанов.
Днес ще предложим тези изменения и се надявам да срещнем по-широка подкрепа в Народното събрания и до края на седмицата да имаме изменен бюджет.
Смятам, че консервативното планиране и добрата фискална политика през последните години, дават възможност, каза още той.