Огромен е интересът към предстоящото масово проучване в Пловдив за COVID-19, много хора искат да се включат. Това съобщи главният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев на съвместен брифинг с областния управител Дани Каназирева, изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Георги" д-р Карен Джамбазов и представители д-р Сийка Димчева от РЗИ и Савина Стоицова от Националния институт център по заразни и паразитни болести.
Доц. Кунчев обясни защо изборът за експеримента, който се прави за първи път у нас, е паднал върху Пловдив. „Първата и най-важна причина е, че изследването ще бъде представително за България. Търсихме място, където, хем да има заболели, хем да не е като Видин с огромни огнища. Другата причина е, добрата организация и координация между РЗИ, областна и общинска администрация, медицинските заведения", изреди главният здравен инспектор.
Той обясни, че изследването с ELISA метод ще даде реална картина за това колко хора са се срещнали с вируса и дали вече ска преболедували или са носители на заразата. Направените кръвни проби ще покажат колко от изследваните имат изградени антитела, както и какви, според етапа на развитие на COVID-19.
"Ще знаем къде се движим и къде се намираме в битката с болестта, то ще е нужно като специалисти, а и обществото иска такава информация", разясни доц. Кунчев. И изрично подчерта, че това не е масово тестване, а важно изследване за това как протича болестта.
Изследването ще бъде водена от д-р Савина Стоицова, която има завършен курс за него, а и е ръководила подобни изследвания в Замбия и Полша за други заболявания. Самата Стоицова обясни, че Пловдив е нейният любим град, а тя е карала детските си години в Куртово Конаре.
Идеята на мащабния експеримент е да бъдат обхваната всички части на Пловдив. Гнездата, където ще се търсят доброволци, ще бъдат поставени напълно случайно върху 6-те района на града.
„Ще пуснем писма и изпратим екипи – поне 10. На всяка точка ще се посетят по 30 адреса. Основната цел са домакинствата. Ще бъдат изследвани всички от домакинствата, независимо дали е един човек, двама или 14 души в едно жилище в Столипиново. Така ще има представителност на извадката – възраст, етнически групи и други”, каза доц. Кунчев. .
Всички посетени на адрес, ако се съгласят, ще попълнят декларация за информирано съгласие и анкети – били ли са болни, ходили ли са в чужбина, и контактували ли са с болни лица. При отказ на посетените да се включват в тестването ще се отива на следващия адрес.
Ше се взимат кръвни проби на близо 1000 души по метода ELISA, като това ще става най-вероятно в ДКЦ.
Ще се правят по 100-150 проби на ден и се очаква до десетина дни проучването да приключи. Все още се избират какви тестове да бъдат закупени. Тяхната стойност ще бъде между 18 и 25 хиляди лева, а цялото проучване ще струва около 30 000 лева, осигурени от здравното министерство.
Всички проби ще бъдат обработвани в лабораторията на УМБАЛ "Св. Георги" и Медицинския университет обясни шефът на болницата Карен Джамбазов. Той уточни, че това не новоизградената вирусологична лаборатория в района на Инфекциозна клиника.
"Взетите от хората проби ще бъдат обработвани от Лабораторията по микробиология, което се намира в сградата на Медицинския университет на бул. "Васил Априлов" и неин ръководител е ректорът на висшуто учебно заведение проф. Мариана Мурджева", поясни проф. д-р Карен Джамбазов. Той добави, че доц. Ангел Куннчев е разговарял с проф. Мариана Мурджева и в скоро време ще бъде сформиран екип от специалисти, които ще обработват пробите.
"Благодаря за високата оценка на цялата организация, която получи Пловдив", заяви областният управител Дани Каназирева. Съумяхме да изградим много добър екип, който гледа и работи в една посока. Това проучване е изключително отговорно и включва сериозна организация и логистика. Ще бъде сформирана работна група, която ще отговаря за всеки един детайл. Ще разчитам много на РЗИ, УМБАЛ "Св. Георги" и Медицинския университет в Пловдив, заяви още Каназирева.