Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание. Прието беше Решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г. Това съобщи пресслужбата на кабинета.
Пандемията от COVID-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите. Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му.
След извършена от главния държавен здравен инспектор оценка на съществуващия епидемичен риск в България и констатираната непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, са налице обстоятелствата, обуславящи министърът на здравеопазването да предложи на Министерския съвет обявяването на извънредната епидемична обстановка.

Ако в продължение на една седмица има високи стойности на новозаболели, ще се предприемат обратните мерки, каза на брифинг министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Извънредна епидемична обстановка се въвежда до 14 юни и това е достатъчен период от време, за да видим как се развива заболяването в България. Няма нужда това положение да бъде безсрочно, защото правителството по този начин си дава периодичност на анализа. В рамките на един месец правителството може да предприеме продължаване или спиране на тази обстановка. Всичко, което е разрешено в момента да функционира, ще функционира и занапред, допълни той. Всички заповеди по тематична насоченост сме групирали в четири, които ще влязат в сила от утре. Извънредното положение със срок до днес е отменено, но всички противоепидемични мерки действат. Динамиката е голяма, ще има мерки, които ще се отхлабват, посочи той.
Първата група на заповедите включва противоепидемичните мерки, втората - с преминаването през КПП и съответните ограничения, третата - с карантина и изолация на хората със заболяване и на контактните, четвъртата - кои заведения и дейности ще продължат да не функционират, обясни той. В заповедите няма нищо ново, каза още той.
Разрешени са вече и трансплантациите, както и посещаването на парковете и градските градини. 

Аз съм против премахването на 14-дневната карантина за българите, които влизат в страната от чужбина, и тези, които идват в страната ни на туризъм. Това каза министър Ананиев в отговор на въпрос ще отпадне ли карантинният срок за влизащите в България.

„Няма да има разлика между чужденци, идващи в България, и българи, отиващи в друга държава“, категоричен е министърът.

По-рано днес стана ясно, че Европейската комисия е против поставянето на пътуващите между държави от Европейския съюз под карантина. Брюксел не подкрепя и въвеждането на здравни сертификати. Това съобщиха високопоставени представители на комисията.