Към днешна дата общият брой на пациентите с COVID-19, жители на пловдивска област, е 93. От тях в общините: Пловдив – 46, Карлово – 2, Кричим – 2, Хисар – 2, Родопи – 32, Стамболийски – 5, Калояново – 1, Перущица – 2, Раковски - 1. Това съобщи по данни на РЗИ областният управител и председател на Областния кризисен щаб Дани Каназирева.
Оздравелите пациенти са вече 55, а на домашно лечение са 31.
Общият брой на поставени под карантина на територията на област Пловдив към 26.05.2020г. е 2959.
От 18.05 до 25.05 (вкл.) са направени 1386 проби, от които 1 положителна в община Раковски. Става въпрос за мъж на 57 години, който е хоспитализиран.
От всички потвърдени случаи до момента 16 са инфектираните медицински лица, от които 12 са излекувани.
Към момента хоспитализирани са само 12 лица, както следва:
В УМБАЛ “Свети Георги“ – 9
В УМБАЛ „Каспела“ – 2
В УМБАЛ „Пълмед“ – 1 /на интензивно лечение/
По думите на областния управител от началото на извънредното положение основната тежест за лечението на COVID-19 бе поета от Инфекциозна клиника на УМБАЛ“ Свети Георги“ в Пловдив, където преминалите болни до момента са 34. В УМБАЛ “ Пълмед“ са били хоспитализирани 20 пациенти, в УМБАЛ “Каспела“- 10, в МБАЛ „ Света Каридад“- двама и в МБАЛ „ Киро Попов“ в Карлово – един пациент. Общият брой на хоспитализираните болни с доказан COVID-19 е 67. В останалите болници не са приемани и лекувани пациенти с коронавирус.
След като анализира ситуацията и заболеваемостта в страната и областта, Медицинският щаб реши в Пловдив да продължат да приемат и лекуват пациенти с коронавирус само УМБАЛ“ Свети Георги“ и УМБАЛ „Каспела“, както и общинската болница „Д-р Киро Попов“ в Карлово, където има инфекциозно отделение. В Инфекциозната клиника на УМБАЛ “Свети Георги“ наличните легла са 68, от които свободни в момента са 36, отделно има и 9 интензивни легла. В болница Каспела ще останат да функционират за коронавирус 8 легла и още 3 интензивни.
Медицинският щаб реши също така останалите болници, включени в списъка от първо, второ и трето ниво, да останат в готовност и при усложняване на епидемичната ситуация - до 48 часа, да реагират и да възстановят реда за прием на пациенти със съмнение за COVID-19. Те също така трябва да имат помещения и готовност да изолират пациент със съмнение за коронавирус, приет за лечение на друго заболяване при тях.
„Създадената организация в Пловдив и областта бе една от най-добрите, за което искрено благодаря на всяка една болница, както на РЗИ и МВР. Категорично тук се видя, че когато държавните институции работят заедно и в координация, резултатите са добри. Ще продължим и занапред да работим по същия начин. За мен е важно от тук нататък да се следи много внимателно и отблизо ситуацията, да не се успокояваме от малкия брой положителни проби, да продължим да спазваме мерките и да сме в готовност за бърза и адекватна реакция на територията на цялата област, коментира Каназирева
На заседанието на МЩ стана ясно, че има готово споразумение между ЦСМП и общинската болница в Карлово, относно функционирането на дежурния приемен кабинет. То е съгласувано и ще бъде подписано и от РК на БЛС.
Областният управител коментира, че споразумението е изцяло в полза на пациентите от региона. Според директора на ЦСМП д-р Иван Стойнов кабинетът, ще се ползва на функционален принцип от двете здравни структури.
„Лекарите от болницата ще извършват консултации и ще поемат пациентите до изясняване на състоянието им и евентуално хоспитализиране в местните отделения. По-сериозните случаи ще бъдат транспортирани до Пловдив, обясни д-р Стойнов.