Изпитният вариант за втория задължителен държавен зрелостен изпит бе изтеглен днес в 7.30 часа в Министерството на образованието и науката. Това съобщи пресцентърът на МОН. Учениците пишат по вариант 2.
Вторият задължителен държавен зрелостен изпит е по избор на учениците от 12-клас от следните учебни предмети - чужд език /английски език, френски език, немски език, испански език, италиански език, руски език/; математика; физика и астрономия; биология и здравно образование; химия и опазване на околната среда; история и цивилизация; география и икономика; предметен цикъл "Философия".
Първият задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература се състоя на 1 юни.
Заявления за втория задължителен държавен изпит по 13 предмета, по избор на зрелостниците, който започва днес от 9.00 часа, са подали 37 116 ученици. И тази година най-много ученици - 11 884, са пожелали английския език за втория си задължителен изпит. След него се нарежда биологията, избрана от 9846 зрелостници, а 4879 са посочили география и икономика. За изпита по философия са подадени 4621 заявления. На матура по математика желаят да се явят 2509 зрелостници, а по история и цивилизация - 966. Изпит по физика се очаква да положат 197, а по химия - 188 ученици. След английския, най-много желаещи да се явят на матура по език, са учениците, избрали немския език - 944, след него се нареждат тези с френски - 373, с руски - 321, с испански - 319 ученици. Най-малко зрелостници са избрали да се явят на изпит по италиански език - 69.
Други 11 548 зрелостници са предпочели възможността вместо на втора матура по общообразователен предмет да се явят на държавен изпит за получаването на степен на професионална квалификация, който ще се състои на 5 юни.
Заради промените в датите на матурите, свързани коронавируса, темата за историческото развитие на България след Първата световна война няма да бъде включена в изпита по история и цивилизация, а темите за Североизточния регион, за Северния централен регион и за Северозападния регион няма да присъстват в матурата по география и икономика. Материалът по физика и астрономия също беше съкратен, като темите, които няма да бъдат включени, са "Елементарни частици", "Еволюция на звездите" и "Поглед към Вселената".
Зрелостниците трябва да носят тази сутрин в училищата документ за самоличност - лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС. За да бъдат допуснати на изпита, учениците в 12-и клас е необходимо да представят служебна бележка - на хартия или на мобилния си телефон. Изискването е да носят и химикал, който пише в черен цвят.
Изпитът ще се състои в 5162 зали на 722 училища в страната, при спазването на противоепидемичните мерки, с осигурено видеонаблюдение и с присъствието на близо 23 000 квестори. Учениците ще бъдат допуснати в училищата със защитни маски или с предпазни шлемове, но без да се струпват на входовете на училищните сгради и при спазването на дистанция до 1,5 метра. Всички ученици ще преминат последователно през проверка на документа за самоличност /лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС/ и на служебната бележка за допускане на държавния зрелостен изпит, през меренето на температурата и дезинфекцията на ръцете. В изпитните зали зрелостниците ще влизат с поставени предпазни маски или с шлемове, а по желание - може и с ръкавици. По време на изпита учениците ще може да махат маските си, ако пожелаят. В стандартната класна стая, която е с три големи прозорци, ще има до 10 зрелостници на изпитите.
Графикът предвижда изпитните работи от матурите в 12-и клас да се оценяват от 3 до 14 юни, а резултатите от тях да бъдат обявени до 15 юни. Зрелостниците ще получат дипломите си на 26 юни, или с четири дни по-късно заради промяната в датите на държавните зрелостни изпити. Тя се наложи заради извънредното положение в страната, свързано с коронавируса.
Зрелостниците с най-високи резултати от държавните зрелостни изпити ще могат да получат допълнителна стипендия от 100 лева месечно, ако продължат образованието си в университет в професионални направления, които са важни за българската икономика - педагогически, физически, химически и инженерни науки. Право на тази стипендия ще имат студентите, които са сред първите 10 процента с най-високи оценки на държавния зрелостен изпит по български език и литература, а на втория държавен зрелостен изпит имат резултат, равен или над средния за страната. Същата стипендия могат да получат приетите в приоритетни направления във висшите училища, ако са имали равен или над средния за страната успех по БЕЛ, и са сред първите 30 процента по резултат на втория зрелостен изпит по "Математика", по "Физика и астрономия" или по "Химия и опазване на околната среда".