Пловдивският университет „Паисий Хилендарски” ще приема в специалност „Право” без кандидатстудентски изпити. Решението е съобразено с приетите изменения в действащата Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“, с Постановление на МС №110 от 28 май 2020 г., в което се определя как ще се осъществява приемът за специалността „Право“. За учебната 2020/2021 г. отпада явяването на изпити по „История на България“ и „Български език“ за бъдещите юристи. Запазва се и задочната форма на обучение.
Академичният съвет на ПУ „Паисий Хилендарски” на заседание, провело се на 1 юни 2020 г., прие следното балообразуване за кандидат-студенти за специалността „Право“:
Сборът от утроената оценка от ДЗИ по предмета „Български език и литература” и утроената оценка от дипломата по предмета „История и цивилизация”. При условие, че кандидат-студентът има ДЗИ по „История и цивилизация”, се утроява оценката от него.
При образуване на състезателния бал на кандидат-стедентите, чиято диплома за средно образование е издадена преди въвеждането на ДЗИ и нямат оценка от ДЗИ по „Български език и литература”, за балообразуваща се взема оценката от зрелостния изпит по БЕЛ или от зрелостния изпит по образователна подготовка, ориентиран към проверка на компетентностите по БЕЛ.
Юридическият факултет при ПУ „Паисий Хилендарски” е създаден през 1992 г. Възприел достиженията на Института по правни науки при БАН, днес факултетът е изградил собствена школа в обучението по право в България. През годините придобива свой отличителен облик и се утвърждава като притегателен център за перспективните кандидат-студенти, бъдещи юристи. Добрата им реализация в съдебната власт, адвокатурата, администрацията, бизнеса и неправителствения сектор са свидетелство за високите стандарти, прилагани в обучението по право в Пловдивския университет, категорични от Юридическия факултет на висшето училище.