Изпращаме едни подготвени млади хора, за да се обучават на нова техника. Това е бъдещето на българската авиация. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на среща днес с първите четирима български пилоти, които заминават на обучение в САЩ за усвояване на новата оръжейна платформа - самолет Ф-16 Блок 70, която ще бъде въведена на въоръжение в българските Военновъздушни сили (ВВС). Това са майор Стоян Петков, капитан Александър Велинов, капитан Тодор Тодоров и старши лейтенант Симеон Георгиев от военното формирование 28 000 Граф Игнатиево. „При цялото ми уважение и с най-добри чувства към самолетите МиГ-29 и останалата ни бойна техника, бъдещето ни е друго и вече залагаме на нов тип боен самолет. Пожелавам им успех, да бъдат здрави, и съм уверен, че ще се справят с всички предизвикателства“, допълни още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той подари на четиримата военнослужещи малки икони на Свети Георги, покровителя на българското войнство, с пожелание да ги закриля и да им дава сили и увереност.
Командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков представи накратко четиримата военнослужещи и подчерта, че са отговорни и подготвени, за да преминат успешно през цялото обучение в няколко американски военни бази.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов също пожела успех на първата група пилоти от ВВС, които заминават за обучението в САЩ. Той подчерта, че Щабът на отбраната и ВВС с подкрепата на Министерството на отбраната ще решават всички възникнали въпроси около престоя и обучението им, както на тях, така и на следващите пилоти, така че те да могат да се концентрират само в подготовката си.
Най-старшият от групата майор Стоян Петков заяви: „Отговорни сме, знаем, че това, с което сме се заели, е сериозно и ще се справим“.
Усвояването на новата авиационна техника ще се извършва чрез специализирана подготовка на българските военнослужещи в различни военновъздушни бази на територията на САЩ, по график и програми, използвани при подготовката на пилотите от американските Военновъздушни сили.
В началото българските пилоти ще преминат 9-седмично обучение по специализиран английски език, което ще се проведе в Центъра за езиково обучение във Военновъздушна база „Лекланд“, Сан Антонио, Тексас. След успешното завършване на курса ще започне основната им подготовка по приучване за изпълнението на полети на самолет Ф-16. Тя ще продължи около 3 години и 4 месеца.
Обучението на българските военнослужещи ще включва няколко основни етапа и ще премине в тренировъчните центрове за летателна подготовка на ВВС на САЩ, които са на подчинение на т. нар. Командване за обучение и подготовка (Air Education and Training Command) и са дислоцирани в южните централни и западни части на страната. Пилотите ще преминат пълните програми за подготовка на витломоторен самолет Т-6 Тексан и на реактивен самолет Т-38 Талон, който ще гарантира успешното преминаване на самолет Ф-16. Продължителността на обучението на тези два самолета е приблизително една година. Основният и най-продължителен етап от подготовката на българските пилоти ще бъде по приучване на самолет Ф-16. По време на обучението си в САЩ те ще преминат и специфични подготовки, които включват тренировки на хипербарна камера (Physio Hypoxia Training) и на центрофуга, които ще гарантират тяхната физическа годност и издръжливост на високи претоварвания при обучението на самолет Ф-16.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев се срещна днес на „Дондуков“ 2 с първата група български пилоти, които ще преминат обучение за усвояване на многоцелеви изтребител F-16 BLOCK 70 в САЩ – майор Стоян Петков, капитан Александър Велинов, капитан Тодор Тодоров и старши лейтенант Симеон Георгиев. В срещата участва и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
Българската авиация отдавна се нуждаеше от нов изтребител със съвременни отбранителни способности, заяви президентът на България Румен Радев и пожела успех на летателния състав, който първи ще премине обучение за усвояване на летателната техника. Държавният глава подчерта, че предстоящото обучение е сериозна инвестиция от страна на българската държава, голямо признание, но и голяма отговорност за младите пилоти. От тях ще се очаква не само да усвоят новата техника, но и да вложат своя принос за модерното развитие на Военновъздушните сили на България.