УМБАЛ „Свети Георги“ остава  единствената болница в Пловдив, която ще приема пациенти с коронавирус. На този вариант са се спрели директорите на всички здравни заведение  болници в  град  на днешното извънредно заседание на Медицинския щаб. Предстои то да бъде оформено юридически  в следващите няколко дни, като ще бъдат изготвени графици на лекари и медицински сестри на командировките им в УМБАЛ „Свети Георги“ до 31 декември тази година.  Пациентите с COVID-19  ще бъдат настанявани в Инфекциозна клиника.

На извънредно заседание, Медицинският щаб към Областна управа, обсъди  епидемиологичната ситуация и два варианта за прием и лечение на пациенти с COVID-19, включително и за интензивно лечение.

По думите на областния управител Дани Каназирева, целта е да се вземат превантивни мерки, за да се гарантира приема и лечението на болни от област Пловдив, ако има увеличение на заболелите и предвид ситуацията в Доспат и Сърница.

Медицинският щаб предложи на управителите на болниците в Пловдив два варианта за организацията на приема и лечението на болните.

Първият вариант  е само инфекциозната клиника на УМБАЛ „Свети Георги“ да продължи да   приема и лекува всички пациенти с коронавирус, включително и тези за интензивно лечение. За това е необходимо обаче, всяка една болница в Пловдив, да отдели екип от лекар-анестезиолог и две сестри, които да бъдат командировани за месец в клиниката. Ще бъде изготвен график с дежурствата до края на годината, което ще гарантира кадровото обезпечаване на интензивния сектор в Инфекциозната клиника.

Вторият вариант е всяка една болница да поеме сама лечението на пациентите с COVID-19, включително и на интензивно лечение, като обособи отделни боксове за изолация на заразените.

Повечето от директорите подкрепиха първия вариант, като ще изготвят и писмени становища, за да се вземе окончателно решение от Щаба.

Според областния управител, вторият вариант крие риск, от една страна да се смесят потоците в болниците и по този начин да се блокират цели отделения, включително и интензивните, а от друга  ще се затрудни лечението на останалите болни.

„Решението ще е на директорите на болниците и на Медицинския щаб. Трябва да се научим да живеем с COVID-19, но трябва да създадем такава организация, която да е в полза на пациентите, като им гарантира и лечението на другите заболявания. Трябва да осигурим сигурност на лекарите и да не рискуваме цялата здравна система, заключи областният управител.

На пресконференция Каназирева съобщи, че по данни на РЗИ, към днешна дата общият брой на пациентите  с COVID-19, жители на пловдивска област, е 97. От тях в общините:  Пловдив – 50,  Карлово – 2, Кричим – 2, Хисар – 2, Родопи – 32, Стамболийски – 5, Калояново – 1, Перущица – 2, Раковски - 1.

Оздравелите пациенти са вече 88, а на домашно лечение са 9.

От всички потвърдени случаи  до момента 17 са инфектираните медицински лица, от които 15 са излекувани.

Към момента са хоспитализирани 2 лица:

•             УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив – 1

•             УМБАЛ „Пловдив“ – 1 (на интензивно лечение)

Хоспитализирани лица с COVID-19  от други области:

             УМБАЛ „Св.Георги”  Пловдив – 5 от Пазарджик

             УМБАЛ „Пълмед” – 2 от Пазарджик /на интензивно лечение – 1/

 

От началото на епидемията общо 8 души са били интубирани в гр. Пловдив. От тях:

-              1 в инфекциозна клиника към УМБАЛ „Св. Георги“

-              2 в УМБАЛ „Каспела“

-              4 в УМБАЛ „Пълмед

-    1 в УМБАЛ „Пловдив“

От тези 8 души –шест са екстубирани. 2-ма са починали – 1 в Каспела и 1 в Пълмед.

Най-дълго лекуваният пациент е мъж, който първоначално е бил приет МБАЛ „Св. Пантелеймон“, откъдето после е преместен в инфекциозно отделение на УМБАЛ „Св. Георги“ и е интубиран. След близо месец е екстубиран и е преместен в Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивна терапия  към УМБАЛ „Св. Георги“. Там се лекува вече 70 дни с много усложнения, но състоянието му постепенно  се стабилизира.

От 16 април до 9 юни (вкл.) в трите лаборатории в Пловдив са направени 5381 проби – PCR.

Общият брой на поставени под карантина на територията на област Пловдив към 10.06.2020г. е 1399.

Приключи масовото тестване по ELISA в Пловдив. 1108 пловдивчани са били тествани. Взети са 959 проби, като това включва и 200 медицински лица.

Много хора за изявили и желание да бъдат тествани, като това се е случило в определен ден. Доброволците са били малко над 100 души.


 
„Тази група ще бъде разгледана отделно, защото в повечето случаи става дума за трудови колективи и броят може да бъде завишен“, коментира областният управител Дани Каназирева по време на пресконференция в Областна управа.

Тя допълни и че вече не се извършват записвания, въпреки че има още желаещи.

Резултати относно наличието на антитела ще го направи Националният оперативен щаб. Очаква се да бъде изготвен и изпратен доклад до Ананиев още в понеделник.

12 са положителни проби на имуноглобулин А.  Според експертите  това би могло да означава, че са в ранен етап на заболяването. В последствие им е направен PCR тест, който е бил отрицателен. 

79% от запитаните са изследването са се съгласили да бъдат тествани.

На пресконференцията стана ясно още, че УМБАЛ „Свети Георги“  остава единствената инфекциозна болница в Пловдив, която ще приема болни с коронавирус.