Свикване на Велико народна събрание, ремонт на Конституцията и съдебната система, поиска премиерът Бойко Борисов. След това той смята да подаде оставка. Това се разбра от официално изявление на министър председателя.
„В момента, в който Народното събрание вземе решение да се произведат избори за Велико народно събрание съгласно чл. 160 на Конституцията, аз ще се оттегля от поста на министър-председател в същия ден", казва Борисов. В изявлението си той настоява да се ремонтира Конституцията на България основно в частта й за съдебната система. Премиерът иска в новия документ броя на народните представители от 240 да бъде намален на 120. Също така да се ограничи властта на министъра на правосъдието над съдебната система,
Висшият съдебен съвет ще се разпусне и ще се създаде Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите. Двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите, от една страна и прокурорите и следователите, от друга, обяснява Борисов. Членовете на Съдебния съвет на съдиите ще се избират седем от професионалната общност, тоест от самите съдии и шест от Народното събрание, избрани с мнозинство от две трети от народните представители, като членовете по право ще са председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
Мандатът на председателя на Върховния касационен
съд, на Върховния административен съд и на Главния прокурор предлагаме да бъде пет години, казва още Борисов. Всички тези идеи са в съответствие с препоръките на Европейската комисия за демокрация чрез право - така наречената Венецианска комисия, която е консултативен орган към Съвета на Европа. Въпреки че те бяха предлагани преди няколко години, когато сегашните протестиращи в лицето на "Да, България", ДБГ, ДСБ, бяха партньори на ГЕРБ във властта, промените не бяха приети.
Премиерът обещава още да се въведе институтът на индивидуалната конституционна жалба, а главният прокурор на всеки шест месеца да бъде изслушван от Народното събрание.
„Това са неща, които хората искат и очакват от години. Тези предложения ще увеличат ролята и доверието в политическото представителство, ще изчезнат депутатите-анонимници. Ще се укрепи независимостта на съдебната система, ще направи прокурорите и съдиите самоуправляващи се общности и може би най-важното, ще засили контрола над дейността на Главния прокурор", казва Борисов. Според него е време за отговорност и решителност.
Време е не само за смяна на политическата система, а за рестарт на държавата, категоричен е той. Дали това ще даде начало на диалог с улицата, на останалите политически и бизнес сили, които явно не намират достатъчно представителност в сегашната властова конфигурация, предстои да видим, защото според Конституцията по време на ВЛС не се налага смяна на правителството.