Центърът за Спешна медицинския помощ Пловдив получи две често нови линейки 4х4, тип В, собщиха от Министерството на здравеопазването. Единият напълно оборудван автомобил остава за Бързата помощ в град Пловдив, а другият отива за филиала в Брезово. 

"Общо 20 центъра за Спешна медицинска помощ получават 28 оборудвани линийки 4х4, тип В. Това са последните линейки по договора със „Ситроен“, по който за нуждите на спешна помощ закупуваме общо 78 санитарни автомобили 4х4, тип Б. От всички 400 санитарни автомобили, предвидени по проекта, доставени вече са 220 общо. Целта ни е до края на м. ноември 2021 г. всички автомобили да са предадени на спешните екипи в страната“, посочи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов при предаването на линейките вчера, 12 октомври, в Божурище.

Проект № BG16RFOP001-4.001-0001-С001 „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), чрез Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020, с общ бюджет 163 897 815,62 лв. и срок на изпълнение до 23.10.2021 г.

Министерството на здравеопазването има сключени три договора за доставка, гаранционно и сервизно обслужване на общо 358 санитарни автомобили. 

До дни предстои да бъде обявена и последната процедура - за закупуване на 42 високопроходими линейки, за което Министерският съвет отпусна допълнителни 2,5 млн. лв. 

Всички линейки разполагат с пълен комплект медицинско оборудване за оказване на спешна помощ, като гаранционният срок на автомобилите и апаратурата е 5 години.

Големият инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ се реализира на територията на цялата страна, като освен закупуването на 400 санитарни автомобили, са предвидени строителство, реконструкция, ремонт, преустройство и подобряване на достъпа в 237 обекта от системата на спешна медицинска помощ (спешните отделения в 34 лечебни заведения за болнична помощ, 27 Центъра за спешна медицинска помощ и разкритите към тях 170 филиали и 6 изнесени екипа). Отделна дейност по проекта предвижда модернизирането на всички помещения в структурите на спешната помощ с нови оборудване и обзавеждане.

Чрез реализиране на дейностите по проекта ще се осигури подходяща и ефективна здравна инфраструктура, допринасяща за подобряване на качеството и безопасността при оказване на медицинската помощ и за осигуряването на равнопоставен достъп до качествена медицинска помощ при спешни състояния в съответствие с най-добрите европейски практики и изисквания.