Личните лекари ще имат право да издават направления за PCR тестове от началото на ноември, каза председателят на НС на НЗОК и зам.-министър на здравеопазването Жени Начева пред БНТ.

Тя поясни, че анексът към Националния рамков договор ще бъде подписан до края на октомври. Не е ясно дали ще има лимити за направленията. Въпросът е на масата за преговори между БЛС и НЗОК. Не е изчислено колко пари ще са необходими. Средствата, обаче ще бъдат осигурени от бюджета на НЗОК за 2020-та година, обясни Жени Начева.

Ограничения в броя на назначаваните тестове под формата на добре познатите лимити, както и включването им в сега съществуващите лимити, е недопустимо - това е позицията на Сдружението на общопрактикуващите лекари и затова настояват средствата да бъдат от държавния бюджет, а не от НЗОК.

"Здравната каса няма ресурс да плаща повече тестове. Прехвърлянето на една дейност към общопрактикуващите лекари означава масово прилагане на тази дейност. При масовото прилагане правените тестове за деня няма да са 5 или 6 хиляди на ден, а ще са над 15 хиляди на ден. Това означава, че е необходим голям ресурс. Здравната каса няма този ресурс, тъй като нейният бюджет е разпределен още миналата година, преди да започне епидемията за медицински дейности. За да се отделят пари за изследвания, това означава да бъде намалена цената за някоя друга дейност", каза пред БНР д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.

Общопрактикуващите лекари искат и да се осигури възнаграждение за работата им с пациенти, за които има вероятност да са инфектирани, както и за тяхното наблюдение и лечение в периода на изолация.