На специална пресконференция, дадена от д-р Емил Кабаиванов, на която присъства и народният представител Николай Петков бе съобщено Решението на Пловдивски окръжен съд, с което се удовлетворява реституционното искане на Главно мюфтийство за Куршум джамия и градинката около нея.
Според градоначалникът, това е знакова част от центъра на града и е не е приемливо нито от морална, нито от историческа гледна точка тя да бъде реституирана. Освен това има опасност да се наруши етническото разбирателство в града. Решението на Пловдивския окръжен съд не е окончателно, то ще бъде обжалвано от Община Карлово по законов ред пред по-горни инстанции. За да не бъде откасната част от сърцето на Карлово д-р Кабаиванов ще иницира подписка за запазването на Куршум джавия като общинска собственост. Към нея ще се поканят да се присъединят народните представители от Карлово и 17 Многомандатен избирателен район, общинските съветници, неправителствени организации и всички граждани.
Куршум джамия е сграда датираща от 15 век. Според карловския възрожденски учител Райно Попович мемориалните колони поставени в джамията са от стария манастир “Св. Спас”, който е бил разрушен от турците и от чиито материали била изградена Куршум джамия. Свидетелство за това били християнските знаци по тях. От монографията на Н. Начов “Калофер в миналото” става ясно, че джамията е издигната върху черковен двор. Христо Фъргов – известен карловски изследовател също говори, че според стари карловци историческата Куршум джамия била издигната върху развалините на стар християнски храм – “Св. Екатерина”.
В момента сградата на Куршум джамия е публична общинска собственост. Обявена е на три пъти за архитектурен паметник на културата: през 1964 г. Д. в. бр. 101 с категория “местно значение”, за паметник на изобразителното изкуство през 1970 г. (Д. в. бр.38) и за архитектурен паметник на архитектурата и изобразителното изкуство с категория “мастно значение” през 1976 г. (Д. в. бр.70).