От КТ "Подкрепа" се обявиха срещу превръщането на МБАЛ "Свети Мина" в специализирана за лечение на COVID-19
За 3 смъртни случая на пациенти с COVID-19, лежали в специализираното отделение на бившата Първа градска болница съобщават в своя декларация от профсъюза в Пловдив. В документа от синдиката се обявяват срещу превръщането на бившата Първа градска в специализирана болница за лечение на болни с коронавирус.
Според пловдивската структура на „Подкрепа“ в болницата липсват основни атрибути, техника и помещения, а именно реанимация, кислородни апарати и всичко свързано с интубация. Оттам посочват, че сегашното COVID отделение не отговаря на изискванията за отделение за коронавирус, още повече, че спешно се е налагало болни от инфекцията да бъдат прехвърляни в други здравни заведения за интубация.
От синдиката продължават да твърдят, че подобна болница не бива да е в центъра на града и настояват, че най-подходяща за подобен тип лечебно заведение е бившата Белодробна болница „Димитър Кудоглу“, която разполага с цялата инфраструктура и условия за лечение на болни от коронавирусната инфекция.
По-късно на проведеното заседание на Медицинския щаб в Областна администрация бе обсъден отново казусът с преобразуването на МБАЛ „Свети Мина“ и бе решено поетапното то да стартира от днес – с 22 легла, на 11.11.2020 г ще бъдат открити още 30 легла, а останалите – до 16.11.2020 г. Пациентите в кардиологията на МБАЛ „Св. Мина“ ще бъдат приведени в болничната база на ул. „Весела“. МБАЛ „Св. Мина“ ще разполага с 150 легла за прием и лечение на пациенти с COVID-19.
Също така, МЩ изисква от управителя на лечебното заведение, да осигури 24 ч. възможност за консултация на пациентите с анестезиолог.
Според Д-р Сийка Димчева – главен секретар на РЗИ-Пловдив, в МБАЛ „Св. Мина“ има работеща кислородна инсталация, а интензивното отделение в кардиологията е в отлично състояние. По думите й в болницата работят 72-ма лекари, от които 27 са над 60 год. Медицинските сестри са 47, от които 20 са над 60 год. Тя смята, че базата е в добро състояние.
Полк. д-р Ангел Гозманов – директор на МБАЛ Пловдив към ВМА, също коментира базата на общинската болница и добави, че няма време за капиталови разходи на този етап.
А според директорът на Спешна помощ - д-р Стойнов, НЗОК осигурява нужното финансирането на МБАЛ „Св. Мина“ за прием и лечение на средно-тежки случаи на COVID-19.