Наблюдава се трайна тенденция на повишаване на броя на излекуваните. Те почти наближават 1000 души за денонощие, а за една седмица броят им е близо 5000 души в цялата страна. Като процент на заетост на леглата с пациенти с коронавирусна инфекция на национално ниво картината е следната - 40 процента заетост на леглата за неусложнени случаи и 23 процента заетост на леглата в интензивни сектори. Това заяви на редовния седмичен брифинг министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Той отбеляза, че тези цифри са са динамични, защото тече процес на реорганизация на цялата система за справяне с коронавирусната инфекция. В областите Благоевград, Габрово, Перник, Разград, Търговище и Шумен е на-високият процент на заетост на болнични легла за лечение на COVID-19.

По думите на здравния министър, България се намира на едно от средните места в ЕС по заболяемост, вчера на 16-то място на 14-дневна база.

"По отношение на регистрираните смъртни случаи с Covid-19 към 11 (ноември - б.р.) 14-дневната смъртност в страната е 9,86 на 100 000, което определя седмото място на страната сред държавите в ЕС. Смъртността показва нивото на организация на системата на здравеопазването и възможността ѝ да се справи с тази криза. Пред България по смъртност са Чехия, Белгия, Унгария, Словения, Полша и Хърватска. Испания и Франция са съизмерими с нашата смъртност", посочи Ангелов.

По думите му общият брой на медицинския персонал с положителен тест за коронавирус е 3459, а активните случаи са 1802, от тях 1672 са на домашно лечение. В интензивен сектор са 9 медици. 22-ма медицински специалисти са починали досега, от които 17 лекари. 

"Философията на мерките е ограничение, което да доведе до намаляване на заболеваемостта и ефективен контрол на заболяването в страната. Тъй като има известна доза неразбиране да обясня за училищата - там, където има над 15 процента заболеваемост от всички ученици със симптоми на Covid-19 се извеждат в електронна среда на обучение. Това е рамката за цялата страна. Отделно медицинските щабове по области и общини имат възможност да изведат децата в онлайн обучение т.е да вземат по-сериозни мерки. Имаме добра координация с общинските и областни щабове и където има области, където контролът на заболяването е поставен под заплаха и не е толкова добър, се налагат и допълнителни мерки", каза още здравният министър. 

Ваксините за COVID-19 у нас ще бъдат безплатни, но няма да са задължителни. Това обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Обмисля се вариант за промяна на "зеления коридор" за пазаруване за възрастните хора в зависимост от разпространението на болестта. С малките населени места, в които по-късно се доставят хранителните продукти, ще бъде решено допълнително.

Проф. Ангелов призова отново хората да не се презапасяват с лекарства и да не се самолекуват, защото това може да доведе до тежки последици за цялото общество.

"България е заявила интерес към 3 ваксини. Те са сред първите, които ще получат регистрация от Европейската агенция по лекарствата, което гарантира тяхната безопасност и приложимост. Ваксинирането ще става доброволно. Ще има достатъчно дози за всички уязвими групи – възрастните, хората с хронични заболявания и тези на първа линия. Ваксината няма влиза в имунизационния календар на България. Тя ще бъде безплатна за всички български граждани", обясни министърът на здравеопазването. Той призова община Пловдивда подкрепи областния управител в превръщането на МБАЛ "Свети Мина" в COVID-болница.

Лечението на COVID-19 с хидроксихлорокин, ремдесивир и кръвна плазма се прилага само по решение на лекар, каза по време на брифинг в Министерския съвет главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Не всеки може да даде кръвна плазма и не всеки може да я получи, добави той.
Всяко антимикробно средство не лекува само вируса, а трябва да се назначи от лекар като част от мерките, каза министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Започването на антибиотик без причина води до тежки последствия за човека и за обществото, а започването на кортикостероид, когато не е показан, може да доведе до смърт, защото води до понижаване на имунитета, подчерта още министър Ангелов.
Още 4300 флакона ремдесивир са пристигнали, като те са вторият транш на доставката за ноември, допълни той. Очаква се и разпространението на 60 хиляди опаковки азитромицин в аптечната мрежа, посочи още министър Ангелов.
Не всеки, на който е прелята реконвалесцентна плазма, се повлиява добре, каза директорът на болница "Пирогов" проф. Асен Балтов. Необходими са специални китове, с които се доказва дали в плазмата има антитела. Ако те липсват, плазмата може да утежни състоянието на пациента, допълни той. По думите му ремдесивирът също е тежък препарат и има ограничени действия, има и странични действия и не всеки е подходящ за лечение с него.
Пандемията продължава да засяга континента в значително висока степен, каза още Ангел Кунчев и посочи, че само Финландия все още е в оранжева зона на европейската карта.