Организираният от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ научен форум ще се проведе на 20 ноември, като целта на проекта е разширяване на познанията за етническите, етнографските, конфесионалните и културните общности в България и общности в други близки страни, популяризиране на техните традиционни практики, култура и бит. Тази година събитието ще се състои с ограничено според здравните инструкции физическо присъствие в залите на хотел „Интелкооп“, като предвид пандемията и предприетите мерки за сигурност ще се реализира само теоретичната конференция. В миналите издания тя беше само част от различните художествени и творчески панели на проявата.
Ще бъдат изнесени 22 научни доклада в хибридната среда на присъствено представяне на текстовете и онлайн връзка с бесарабски българи от Украйна и Република Северна Македония. Акцент на изследванията са етнически, етнографски и др. проблеми на банатските и бесарабските българи и българите мюсюлмани.
АМТИИ реализира културния семинар „Непознатите“ със съдействието на Държавната агенция за българите в чужбина, КЦМ 2000 ГРУП, Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН, Регионалните исторически музеи във Велинград, Чипровци, Плевен, Смолян и Благоевград; Регионален етнографски музей- Пловдив, „Виртуален музей на България“- „История в шевици“, Народно читалище „Петър Парчевич 1927“- с. Асеново, Никополско; Народно читалище „Съединение 1923“ с. Бърдарски геран, общ. Враца; Сдружение на банатските българи "Фалмис".
Събитието с главен организатор доц. д-р Зоя Микова ще се открие в 9.00 ч. с водещи на научните панели проф. д-р Любен Досев и доц. д-р Рада Славинска. Сред докладчиците са имената на изследователи и учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, ЮЗУ „Неофит Рилски“-Благоевград, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, представители на регионални исторически музеи и на домакините от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“.
Очаква се форумът да бъде закрит на 20 ноември в 19.30 ч.