Съгласно данните предоставени ни от китайските митници износа на българско вино за Китай е почти преустановен. Причините за това са многобройни, но една от основните е безсмислено „усвояване“ на Европейското финансиране за реклама на сектора в трети страни.
            Налетите милиони в представянето на българското вино очевидно не вършат работа. Отново ще споменем Аржентина, която за същия период е увеличила с 50% износа си на вино към Китай.

Според данните от китайските митници за първите 9 месеца сме изнесли 109606 литра вино на стойност 381545 щатски долара, което е близо 4 пъти по малко в сравнение със същия период на 2019 година, когато сме изнесли 412124 литра вино на стойност 2 106 330 щатски долара. Тези цифри показват вноса на вина в разфасовки под 2 литра. Интересното в случая е, че имаме увеличение на износа в опаковки над 2 литра но те не променят общата картина, защото са пренебрежимо малко. За първите 9 месеца имаме изнесени 654 литра в опаковки над 2 литра на стойност 2 882 щатски долара. През миналата година за същия период сме изнесли 305 литра за само 387 долара.
            Тази година през месец септември сме изнесли за Китай, провинция Съчуан само 6 литра на стойност 105 щатски долара. При тези условия може и поименно да се каже, кои китайци от град Чънду, провинция Съчуан, където е преминало границата са консумирали българско вино. Очевидно става дума за самолетна пратка, защото цената е доста висока. Като част от пейзажа трябва да отбележим, че куриерските фирми, като DHL  отказват да правят износ на алкохол от България, заради утежнения митнически режим, което също пречи на търговията, но не е основния проблем. Износа на 18 бутилки коняк за Шенжен, провинция Гуандонг до момента отнема над 2 седмици подготовка и то само като карго пратка заради проблемите с куриерските служби и сбърканото ни законодателство.
             Всичко това комбинирано с безхаберието на българските представители в Брюксел относно географските означения, където България беше пропусната при подписването на споразумението с Китай, а в новото от немай къде са включени само две означения за български вина довежда до конкретния резултат.
              Ето как се представят и другите страни от ЕС за същия период месец септември 2020. Най-добре се е представила Франция с 8 157 571 литра, следвана от Испания 2 866 036 литра и Италия 2 866 036 литра. България естествено се нарежда сред „традиционните“ производители на вино Дания, Швеция и Холандия като от тези „производители“ само Швеция се „представя“  по зле от нас  съответно един литър за 80 юана.