Остават ни 10 дни до 21-ви декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за които говорихме в началото. Ние не се готвим да отваряме детските градини и яслите от понеделник. Към настоящия момент данните не ни водят в тази посока. Остават още 4 дни от седмицата. Ще вземем или няма да вземем това решение, когато имаме достатъчно данни. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг за хода на пандемията в страната.
"Имаме нужда от всички вас, от всички хора в България. Нека не се отказваме по средата на пътя. Нека да ги прекараме тези дни в партньорство", призова той.
Забелязва се крехка тенденция на намаляване на общия брой на случаите на зараза с коронавирус в България през последните 10 дни, но това в никакъв случай не трябва да намалява нашата бдителност, добави още проф. Костадин Ангелов.
За последната седмица оздравелите от коронавирусна инфекция са 16 872, а само за последните 4 дни те са 11 405.
По думите на министъра тези числа правят „изключително добро впечатление, защото те са надеждата, която ни е необходима в тази битка, която продължава да ни притиска“.
Той добави, че 7445 медици са заболели от вируса от началото на пандемията, като активните случаи в момента са 3590.
В момента в страната няма област, в която заболеваемостта да е над 1000 души на 100 хиляди.
Клиничната ситуация в Европа е доста сложна. 14-дневната заболяваемост е 554 на 100 хиляди души население, обяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. България е на 9-то място в ЕС по този показател и на 3-то място на Балканите. По показателя смъртност сме на второ място в ЕС, или 27,5 на 100 хиляди души население.
Според последните данни 52% от леглата за пациенти с коронавирус в страната са заети, 42% е процентът на заетост на интензивните легла. Най-голяма заетост на леглата има в областите Ямбол, Шумен, Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Сливен, Разград.
"Обстановката с разпространението на коронавируса в Европа е доста сложна. 14-дневната заболеваемост е 554 на 100 хиляди население. България е на 9-то място сред държавите от ЕС и Европейското икономическо пространство", съобщи директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.
"Страната ни бележи слаба, крехка, тенденция за намаляване на общия брой на случаите, което не би трябвало да намали нашата бдителност", подчерта той.
Присъединяването на страната ни към споразумението между Европейската комисия и производителите на ваксините гарантира достъп до договорените количества, които общо са близо 2 милиарда и за България има гаранция, че ще получи заявените, каза на брифинг в Министерски съвет директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. По думите му до този момент няма информация за забавяне на доставките, но те са свързани с издаването на разрешенията за употреба.
Създаването на ваксините за този вирус не е започнало през март тази година, подчерта министърът на здравеопазването Костадин Ангелов и припомни за подобна вирусна инфекция през 2003 год. Сегашният вирус може да се каже, че е втора версия на вируса от 2003 год. и фирмите работят по създаването на ваксина, която да го атакува, допълни той. По думите му твърдението, че ваксините са създадени много бързо и крият рискове за живота и здравето на хората, са неверни. Ваксините преминават през всички лабораторни изисквания за безопасност и чак тогава Европейската комисия би дала отговор дали да бъдат пуснати в употреба във всички европейски страни, добави още той.
Все още няма одобрена ваксина, но по принцип при прилагане на всеки медикамент на пациент с данни за алергични заболявания, трябва да се подхожда внимателно, подчерта министър Ангелов. Рано е да говорим за противопоказания докато не излезе кратката характеристика на продукта, каза още той. Екип на Министерството на здравеопазването работи в тясно сътрудничество с представителите на фирмите-производители, които ще трябва да предоставят цялата необходима информация за ваксините, за да се направи информационна кампания.